Atletul Mihai Militaru, campion naţional „U18” în proba de 200 metri!

Succes spectaculos pentru atletul Mihai Militaru la Finala Campionatului Naţional „U18”, desfăşurată în acest weekend în Sala „Ioan Soter” din cadrul Complexului Sportiv Naţional „Lia Manoliu”: sportivul pregătit de Gabi Hurmuz a devenit campion naţional al probei de 200 metri după ce a fost mai rapid decât David Damian (CSŞ Triumf Bucureşti) cu… 7 miimi de secundă! Timpul oficial înregistrat de sportivul de la CSM Ploieşti a fost de 22.99(983) secunde, iar cel al atletului bucureştean, de 22.99(990) secunde. Pe locul al 3-lea s-a clasat Szilard Jakab (LPS Târgu Mureş, 23.08 secunde).

Performanţa lui Mihai Militaru este cu atât mai interesantă cu cât el este singurul sportiv dintre primii 7 clasaţi aflat în primul an la „U18”, fiind născut în anul 2007 (următorii 6 sunt născuţi în 2006). În plus, se poate spune că elevul lui Gabi Hurmuz şi-a surprins puţin adversarii cu evoluţia de astăzi, în contextul în care la primele două etape s-a clasat de fiecare dată al doilea şi avea un record personal de 23.04 secunde.

Pe de altă parte, rezultatul vine ca o confirmare a performanţelor de la „U16”, categorie de vârstă la care Mihai Militaru a fost campion naţional anul trecut atât la 200 de metri, cât şi la 100 metri.