Handbal, Juniori 3: o victorie şi o înfrângere pentru echipele CSM Ploieşti la debutul în Grupele Valoare!

În acest weekend, echipele de handbal juniori 3 ale CSM Ploieşti au debutat în Grupele Valoare ale campionatului, bilanţul fiind de o victorie şi o înfrângere.

Băieţii au luat, ieri, startul în Grupa Valoare 1, jucând pe terenul celor de la LPS Vaslui, formaţie venită de pe poziţia secundă a Seriei Geografice A, şi au pierdut cu 34-31 (16-12). Lotul pe care Ramona Ştefan a mizat în deplasarea la Vaslui a fost următorul: A. Pop, A Manolache – G. Roşu (9 goluri), Al. Popescu (9), M. Duţă (6), M. Costache (4), N. Milea (2), P. Goran (1), Ed. Romee, D. Sîrbu, Şt. Răducanu, V. Muraşcu, R. Bucur, Al. Stoica, Şt. Marin şi L. Constantin.

În etapa a 2-a a Grupei Valoare 1, CSM Ploieşti va juca, sâmbătă, pe teren propriu, cu ACS HC Buzău 2012.

Fetele au jucat astăzi şi au reuşit o victorie mare, 34-26 (19-12) la HC Omer Constanţa, formaţie venită din postura de câştigătoare a Seriei D Geografice, cu punctaj maxim! Partida disputată în Sala Sporturilor din Constanţa a fost echilibrată doar în primele 15 minute, după care CSM Ploieşti a rupt ritmul şi s-a desprins de la 10-9 la 19-12 la pauză. Pe parcursul reprizei secunde, au fost şi 12 goluri diferenţă, 33-21 (minutul 46), dar, la final, fetele noastre s-au impus la 8 „lungimi”.

Antrenorii Cristi Roşu şi Geta Opincariu au folosit următorul lot de jucătoare: E. Coşerea-Pîtiu, C. Toma – B. Nicolae (8 goluri), M. Livădaru (6), M. Ioniţă (5), D. Radu (4), D. Roşu (4), D. Gheorghe (3), Al. Florea (2), S. Stroe (1), A. Condeescu (1), T. Simion, A. Constantinescu şi C. Neacşu.

În etapa a 2-a a Grupei Valoare 2, CSM Ploieşti va juca, duminică, pe teren propriu, cu CS Concordia Chiajna.

Celelalte echipe de juniori ale CSM Ploieşti au următorul program:

– echipa de juniori 2 băieţi va debuta, joi, în Grupa Valoare 2, urmând să joace în Sala Sporturilor Olimpia cu CSŞ Târgovişte;

– echipa de juniori 1 are programat următorul meci din Grupa Speranţă 2 pe data de 29 martie, la CSŞ Craiova;

– echipa de junioare 2 va disputa meciul din prima etapă a Grupelor Valoare pe 25 martie;

– juniorii 4 participă, duminică, 19 martie, la Mizil, la Faza EuroRegiune a campionatului.