Handbal: victorii importante pentru echipele de junioare 3 şi juniori 2 ale clubului!

Trei dintre echipele de handbal juniori ale CSM Ploieşti au avut programate meciuri oficiale la mijlocul acestei săptămâni, iar două dintre acestea – fetele de la J3 şi băieţii de la J2 – au obţinut victorii importante în cursa spre Turneele finale ale campionatului.

Fetele au jucat, astăzi, în Sala „Olimpia”, cu HC Omer Constanţa şi s-au impus cu 29-25 (12-8) după un meci frumos. Cu excepţia primelor minute, în care oaspetele au condus cu 1-0, 2-1 şi 3-2, fetele noastre au fost în control imediat ce au trecut în faţă, ajungând la 5-3 după trei goluri consecutive, pentru a-şi mări apoi avantajul până la o diferenţă de 5 goluri: 13-8 după pauză, mergându-se apoi „gol-gol” până la 18-13. N-a fost, totuşi, un final de meci extrem de liniştit, pentru că adversarele au venit la 25-23 cu 3 minute rămase de jucat, însă au urmat două goluri ale CSM-ului şi lucrurile au fost clare, până la urmă.

Antrenorii Cristi Roşu şi Geta Opincariu au mizat pe următorul lot de jucătoare: E. Coşerea-Pîtiu, C. Toma – B. Nicolae (8 goluri), D. Radu (7), D. Roşu (4), M. Livădaru (4), D. Gheorghe (2), Al. Florea (2), T. Simion (1), M. Ioniţă (1), S. Stroe, A. Constantinescu, A. Condeescu şi C. Neacşu.

Fetele ocupă locul al 2-lea în clasamentul Grupei Valoare 2 şi vor juca duminică, 23 aprilie, la CS Concordia Chiajna, meciul contând pentru runda a 7-a a acestei faze a campionatului.

La rândul lor, juniorii 2 au câştigat, tot astăzi, cu 44-31 (23-13) la CSŞ Târgovişte şi au o şansă în plus să se califice la Turneul Final după ce Steaua, principala contracandidată la locul al 2-lea, a cedat surprinzător pe teren propriu în faţa celor de la CSM Constanţa. La Târgovişte, a fost o victorie fără istoric pentru elevii Ramonei Ştefan într-un meci început cu 4-0 şi continuat cu 8-3, 16-8 şi un edificator 23-13 la pauză.

Pentru CSM Ploieşti, au jucat: D. Ştefan, A. Pop – L. Constantin (8 goluri), A. Grigore (6), D. Constantin (6), V. Băncilă (5), A. Leu (5), M. Sbîrnău (4), A. Muşoiu (4), L. Ilie (3), Şt. Vîlcu (1), M. Duţă (1), G. Roşu (1), M. Ion Iliescu, I. Pârvu şi B. Bondarenco.

În runda următoare, băieţii noştri vor juca, pe data de 7 mai, pe terenul primei clasate în grupă, CSM Bucureşti.

Cel de-al treilea meci al săptămânii a fost cel jucat marţi, în „Olimpia”, de juniorii 3, în compania primei clasate în Grupa Valoare 2, LPS Suceava. A fost, din păcate, o înfrângere cu 28-25 (13-11) pentru băieţii antrenaţi de Ramona Ştefan, care au arătat însă în multe momente că se pot ridica la nivelul liderei grupei. S-a început rău, scorul fiind 3-8 min 15, dar CSM Ploieşti a venit la 11-13 la pauză şi chiar, a trecut în avantaj imediat după reluare: 14-13 în minutul 28. Mai mult, CSM Ploieşti a condus şi la două „lungimi”, 17-15 şi 18-16, dar oaspeţii au reuşit patru goluri consecutive şi, de la 18-20 (minutul 41), au ştiut să păstreze avantajul dobândit până la final.

Pentru CSM Ploieşti, au evoluat: A. Pop, A. Manolache – Al. Popescu (7 goluri), G. Roşu (6), M. Duţă (5), M. Costache (3), N. Milea (2), V. Muraşcu (2), P. Goran, R. Bucur şi Şt. Răducanu. Echipa noastră ocupă locul al 2-lea în Grupa Valoare 1 şi, în runda a 6-a va juca, sâmbătă, 22 aprilie, pe teren propriu, cu LPS Vaslui