Meciul 2, tot noi: CSM Petrolul Ploieşti – CSM Miercurea Ciuc 88-59 (22-19, 24-11, 22-16, 20-13)!

CSM Petrolul Ploieşti a dus la 2-0 scorul confruntării cu CSM Miercurea Ciuc din primul tur al play-out-ului Ligii Naţionale de Baschet Masculin după ce a câştigat, astăzi, şi cea de-a doua partidă a seriei, găzduită tot de Sala Sporturilor Olimpia!

A fost o victorie mult mai clară decât cea de marţi a băieţilor pregătiţi de Mihai Popa, 88-59 (22-19, 24-11, 22-16, 20-13), obţinută la capătul unei confruntări în care oaspeţii au contat doar în primele minute, în care au condus cu 8-2 după două „triple” ale lui A. Laszlo şi Casale. Petrolul a revenit rapid în avantaj şi până la pauză şi-a construit o diferenţă de 16 puncte (46-30) care nu mai lăsa loc de surprize.

Ecartul a continuat să crească şi după pauză, oferindu-i antrenorului nostru prilejul de a le acorda minute mai multe tinerilor ploieşteni din lot, ultimele 150 de secunde fiind jucate într-o formulă exclusiv locală: Codruţ Dinu, Mihai Comănescu, Robert Pătraru, George Angelian şi Bogdan Popa. Iar încrederea tehnicianului a fost răsplătită rapid, cei trei juniori din teren reuşind să înscrie, fiecare, câte un coş de la distanţă!

Pentru CSM Petrolul Ploieşti, au jucat astăzi: B. Popa (19 puncte, 2×3), V. Brkic (16), Mitchell (13, 1×3), O. Popa Calotă (8, 1×3), Misters (8, 2×3), Funderburk Jr. (7, 2×3), C. Dinu (5, 1×3), Aughburns (5), G. Angelian (3, 1×3), R. Pătraru (3, 1×3), M. Comănescu şi C. Chiţu.

Seria se va muta la Miercurea Ciuc, băieţii noştri având nevoie de încă o victorie pentru a se impune cu 3-0 şi a continua meciurile de clasament din zona 11-14, cel mai probabil în compania celor de la CS Municipal Târgu Mureş, care conduc tot cu 2-0 în duelul cu CS Municipal Focşani. Meciul 3 al al duelului cu ciucanii este programat miercuri, 19 aprilie, de la ora 17:00.