Baschet, Liga Naţională: CSM Petrolul Ploieşti, eşec clar la Constanţa, 71-86!

Lucru clar, meciurile cu Constanţa nu ne priesc în acest sezon, eşecul din tur, din „Olimpia”, 71-76, fiind urmat, astăzi, de o nouă înfrângere suferită în faţa celor de la Athletic, la malul mării, scor 71-86 (13-28, 22-15, 19-28, 17-15).

Cu miză mare în lupta pentru play-off, trupa pregătită de Alexandru Olteanu fiind adversar direct în zona de la mijlocul clasamentului, meciul de astăzi a fost departe de aşteptări, semnele proaste văzându-se încă din primul sfert. Unul în care am înscris doar 13 puncte şi am primit 28, parcă hipnotizaţi de o formaţie care, altfel, nu este renumită pentru numărul mare de puncte marcate.

A doua secvenţă ne-a oferit iluzia revenirii, inspiraţia lui Bogdan Popa, care a contribuit cu 10 puncte, între care a „strecurat” şi primele două şuturi bune de „3 puncte” ale noastre, alături de care Magdevski şi Chiţu au venit cu câte 4 puncte, fiind principalele elemente care ne-au făcut ca, la pauză, cu deficit de opt puncte (35-43), să credem într-o răsturnare a situaţiei.

Mai mult, debutul reprizei secunde ne-a fost, şi el, favorabil, un parţial de 5-1 determinându-l pe antrenorul gazdelor să ceară rapid time-out, la 44-40! Şi am avut un nou atac în care puteam veni la o posesie în spatele gazdelor, dar Sekulovic a ratat un şut de la distanţă ce le-ar fi turnat, cu siguranţă plumb în ghete adversarilor. Am rămas în meci până la 48-43 (minutul 24), după care a venit un fault antisportiv acordat uşor la Magdevski şi o serie aproape incredibilă a Constanţei, care s-a desprins la 60-43.

Pe parcursul ultimului sfert, diferenţa a urcat până la 21 de puncte (79-58, minutul 34) şi n-am mai reuşit decât să reducem ecartul la un minim de 14 puncte (81-67 şi 83-69), defensiva ceva mai agresivă fiind tardivă, în condiţiile în care două sferturi s-au încheiat cu câte 28 de puncte încasate.

Pentru CSM Petrolul Ploieşti au jucat în această după-amiază: Chiţu (16 puncte, 1×3), Magdevski (10), Jordan (10, 1×3), Hammond (10, 2×3), B. Popa (10, 2×3), Sekulovic (6), Milin (4), Watson (3), Negoiţescu (2) şi C. Dinu.

Următorul meci oficial al echipei noastre este restant din etapa a 18-a şi e programat miercuri, 9 martie, ora 17.00, în Sala Sporturilor Olimpia, în compania formaţiei CSM VSKC Miercurea Ciuc.

Sursa foto: facebook/bcathletic