Echipele de fotbal juniori U19 şi U17, învinse de ASC Daco-Getica Bucureşti

Echipele de fotbal juniori U19 şi U17 ale CSM Ploieşti au jucat, astăzi, în etapa a IV-a a campionatului, pe teren propriu, la Blejoi, cu una dintre favoritele la calificarea în faza următoare la ambele categorii de vârstă, ASC Daco-Getica Bucureşti, iar rezultatele au fost cele anunţate de „calculul hârtiei”: oaspeţii s-au impus cu 3-1 (1-1) la republicani „A” şi cu 7-0 (5-0) la republicani „B”.

Partida de la U19 a fost ceva mai echilibrată, CSM Ploieşti reuşind să deschidă scorul, prin Mărgărit şi, chiar, să rateze şansa unui 2-0 ce ar fi contat enorm în economia jocului. În loc de 2-0, s-a intrat cu 1-1 la pauză, iar în repriza secundă, pe fondul unor erori defensive, au venit golurile care au consfinţit victoria bucureştenilor cu 3-1. Pompiliu Stoica i-a folosit, astăzi, pe: Fl. Vasile – I. Stoica, I. Vlăsceanu (Andronic), C. Curcan, G. Burcea – C. Badea, S. Drăgănoiu – Mărgărit (Al. Moise), Fl. Şincă (Ghinea), Al. Păun – R. Caramalău.

Meciul juniorilor mici a fost, în schimb, fără istoric, pentru că oaspeţii au deschis scorul încă din primul minut şi au arătat, prin joc, că ocupă meritat primul loc al Seriei a VI-a, cu victorii pe linie şi un golaveraj de 15-3. Golaveraj pe care aveau să şi-l rotunjească astăzi, profitând şi de faptul că Marian Ilie şi Bogdan State au la dispoziţie un lot format din juniori mai mici de vârstă, născuţi în 2006-2007.

Pentru CSM Ploieşti, au jucat: V. Stan (Al. Andreescu) – G. Nicolescu, Ad. Stanciu, I. Rădulescu, Al. Sima – D. Mihăilă (T. Rebegea), D. Moisei, M. Tatu, L. Chioveanu (M. Caravia) – Al. Vlad (L. Stanciu), D. Răducanu (Fl. Caramalău).

Sâmbătă, 22 mai, în etapa a 5-a şi ultima a acestei faze a campionatului, cele două echipe de juniori ale CSM Ploieşti vor juca, în deplasare, cu ACS Pro Team Bucureşti.