Boxerul Iulian Dumitrescu, eliminat în „optimile” Campionatului Mondial de Tineret!

La fel ca Marian Ghinoiu, cel de-al doilea reprezentant al CSM Ploieşti la Campionatul Mondial de Box pentru Tineret de la Kielce (Polonia), Iulian Dumitrescu, nu a reuşit să treacă de faza optimilor de finală. Sportivul pregătit de Titi Tudor şi Adrian Pîrlogea a pierdut, în această după-amiază, la limită, scor 2-3, în faţa lituanianului Aleksandr Trofimcuk, la capătul unei lupte spectaculoase, cu mare risipă de energie şi mulţi pumni bine ţintiţi.

Toţi cei cinci arbitri judecători au apreciat că Dumitrescu a câştigat prima repriză, stilul mai aşezat al românului, care a profitat de alonja superioară şi a reuşit să-l ţină la distanţă pe baltic, fiind decisiv. Au urmat, însă, două reprize în care adversarul a riscat mai mult, a venit permanent peste boxerul nostru şi a provocat o „bătaie” din care a ieşit învingător, până la urmă, în opinia a trei dintre cei cinci arbitri.

Felicitări, Iulian, pentru boxul arătat în cele două meciuri susţinute în Polonia!