Echipa de baschet seniori, victorie clară cu ACS Lumina Wolves Sports: 92-54!

Echipa de baschet seniori a CSM Ploieşti şi-a respectat statutul de favorită şi a câştigat fără probleme, scor 92-54 (16-14, 27-10, 23-14, 23-16), meciul susţinut astăzi, în Sala „RomSilva”, din Bucureşti, în compania celor de la ACS Lumina Wolves Sports.

Partida contând pentru Turneul al 3-lea al sezonului, amânat de la începutul lunii martie, a fost la discreţia băieţilor pregătiţi de Ionuţ Ivan şi Robert Munteanu, doar uşoara relaxare din debut făcând la primul sfert să se încheie la o diferenţă de numai două puncte în favoarea CSM-ului. Apoi, lucrurile au intrat în normal, schemele au început să meargă şi întâlnirea s-a transformat într-o bună repetiţie înaintea mult mai dificilei partide de mâine, cu CSU Ştiinţa Bucureşti.

În plus, staff-ul tehnic al echipei noastre le-a putut oferi minute bune şi jucătorilor „U18” din lot care au evoluat mai puţin sau deloc în confruntările anterioare, Comănescu, Chirilă şi Dănescu adunând, împreună, mai bine de 35 de minute petrecute pe parchet, timp în care au înscris 12 puncte.

Ionuţ Ivan şi Robert Munteanu au început meciul cu Reynolds (14 puncte), O. Iancu (2), A. Carabulea (6), V. Negoiţescu (14, 2×3) şi M. Ianuli (14), apelând, ulterior, şi la A. Damian (10, 2×3), A. Ene (8), C. Dumitru (12, 2×3), M. Comănescu (4), Al. Chirilă (6), H. Scărlătescu şi L. Dănescu (2).

Mâine, de la ora 18.00, tot în Sala „RomSilva”, CSM Ploieşti o va întâlni pe CSU Ştiinţa Bucureşti.