Echipa de handbal seniori încheie sezonul „2020-2021” al Diviziei A pe locul al 8-lea!

Echipa de handbal seniori a CSM Ploieşti a încheiat sezonul „2020-2021” al Diviziei A pe locul al 8-lea, după ce a pierdut, astăzi, cu 36-34 (19-14), ultimul meci susţinut în cadrul Turneului Final de la Sfântu Gheorghe, în compania formaţiei CS Universitatea Craiova.

O confruntare fără o miză deosebită, dar marcată de un final destul de tensionat, în care deciziile arbitrilor – unele greu de înţeles, altele în compensaţie – au provocat nemulţumire în special în tabăra noastră. Dacă prima repriză a fost una tipică unui meci pentru locurile 7-8, cu goluri multe şi un joc fără durităţi, în schimb, după pauză, atunci când CSM Ploieşti a reuşit să se apropie de la 19-14 la 19-18 (minutul 35), jocul s-a tensionat şi a crescut ca nivel de agresivitate. Oltenii au stat permanent în faţă la 2-3 goluri, dar au trăit periculos pe final, atunci când băieţii pregătiţi de Leonard Cristescu şi Alexandru Roibu au venit de la 34-31 la 34-33 (minutul 58). Arbitrii au acordat, însă, o eliminare uşoară la Flaviu Mereu, care a fost şi a treia pentru golgheterul nostru de astăzi şi, chiar dacă în ultimele 40 de secunde s-au înscris trei goluri în cele două porţi, victoria le-a revenit adversarilor, cu 36-34.

Pentru CSM Ploieşti, au jucat astăzi: Ad. Tănăsescu, M. Mihăilescu, M. Ion – I. Mereu (9 goluri), M. Dragomir (9), Al. Ghiţă (4), B. Năstase (4), M. Pleşea (3), Al. Grigore (2), R. Iacob (1), Al. Ilie (1), L. Ene (1) şi Al. Niţă.

Una peste alta, rămâne o performanţă notabilă reuşită de CSM Ploieşti într-un sezon al Diviziei A în care echipa a trecut prin multe transformări şi pe care l-a încheiat într-o formulă care are o medie de vârstă de sub 21 de ani.