Baterii consumate până la pauză: HCM Baia Mare – CSM Ploieşti 36-31 (19-16)!

La doar 48 de ore de la meciul din Sala „Olimpia”, cu CSM Bucureşti, şi după o zi petrecută pe drum, handbalistele de la CSM Ploieşti au oferit, astăzi, o replică decentă vicecampioanei României, HCM Baia Mare, în faţa căreia au pierdut cu 36-31 (19-16).

Atâta timp cât au avut energie, elevele lui Neven Hrupec au stat aproape de adversarele lor, meciul stând sub semnul echilibrului în primul sfert de oră. A fost 3-1 pentru CSM Ploieşti în primele minute ale partidei, Dmitrovic şi Farcău, cu o „dublă”, deschizând seria golurilor formaţiei noastre. Am condus, apoi, cu 4-3, cu încă un gol marcat din extrema stângă (7), dar replica băimărencelor a venit rapid, cu trei reuşite consecutive. Tivadar a făcut 6-5 (13), însă au urmat minute cu probleme în faza ofensivă pentru fetele noastre, de care vicecampioanele au profitat, desprinzându-se la 10-5. Tot „căpitanul” Tivadar a rupt ghinionul şi a marcat pentru 10-6, apoi Burtea-Shutska a făcut 10-7, stabilind diferenţa care avea să se consemneze în majoritatea timpului de-a lungul primei părţi, inclusiv la pauză: 19-16.

Mai proaspete din punct de vedere fizic, gazdele au reuşit să se desprindă decisiv după pauză, când s-au dus rapid la 22-16 (minutul 33), fără a le mai permite fetelor noastre să se apropie periculos. A fost 25-20 (minutul 37), 28-24 (minutul 46), 34-26 (minutul 54) şi, la final, 36-31, cu un parţial de 3-1 pentru CSM în ultimele două minute.

CSM Ploieşti mai are de disputat doar două partide în actuala ediţie de campionat, pe 16 aprilie, în Sala „Olimpia”, cu Măgura Cisnădie, şi o săptămână mai târziu, pe terenul ultimei clasate, HC Alba Sebeş, urmate, pe 27 aprilie, de confruntarea din optimile de finală ale Cupei României, de pe teren propriu, cu… HCM Baia Mare.

HCM Baia Mare – CSM Ploieşti 36-31 (19-16)

Sala: „Lascăr Pană”. Spectatori: 600.

HCM Baia Mare: Munteanu – Do Nascimento (9 goluri), Vizitiu (3), L. Marin (4), Jezic (4), Abbingh (9), Ardean-Elisei (5). Au mai jucat: Dumanska – Perianu (2 goluri), Tătar, G. Preda. Antrenor: Aurelian Roşca.

CSM Ploieşti: Tatalovic – Florea (1 gol), Dmitrovic (8), Tivadar (9), Burtea-Shutska (2), Sheiko (1), Farcău (5). Au mai evoluat: Şerban – Balaban-Curtean (1 gol), Chiricuţă (3), Vasilescu (1), Boştină. Antrenor: Neven Hrupec.

Arbitri: Gal Laszlo (Harghita) şi Silviu Savu (Argeş).

Observator FRH: Horaţiu Belu (Bucureşti).

Aruncări de la „7 metri”: 3/1 ratată – 9/2 ratate.

Eliminări „2 minute”: 2 (Perianu, Do Nascimento) – 4 (Sheiko, Burtea-Shutska – 2, Chiricuţă).