Antrenament cu public: CSM Ploieşti – Ştiinţa Bucureşti 44-29 (20-13)!

După patru teste dificile, cu HCM Roman şi CSM Bucureşti, handbalistele pregătite de Neven Hrupec au avut, astăzi, parte de un meci de pregătire mai lejer, divizionara secundă Ştiinţa Bucureşti, pregătită de fosta jucătoare a CSM-ului, Nicoleta Alexandrescu, venind în Sala „Olimpia”. Cum era de aşteptat, diferenţa de valoare şi-a spus cuvântul, iar fetele noastre s-au impus la scor, 44-29 (20-13), însă mai important a fost că s-au putut exersa schemele de joc în condiţile unei adversităţi de intensitate redusă.

Ştiinţa a stat aproape doar în debutul meciului, 8-7 fiind scorul după 13 minute de joc, însă o serie de şapte reuşite consecutive ale CSM-ului a rupt rapid echilibrul: 15-7 (minutul 20). S-a intrat la pauză cu diferenţă de şapte goluri, 20-13, oaspetele au avut din nou un debut de repriză mai bun şi au reuşit să reducă puţin handicapul – 23-18 (37), 28-23 (45) sau 29-25 (48) -, însă finalul le-a aparţinut ploieştencelor, care au mai reuşit o serie de şapte goluri, de la 31-27 la 38-27, şi, la final s-au impus la 15 goluri diferenţă: 44-29. Una peste alta, o repetiţie bună, în compania unei formaţii preocupate doar să joace handbal, indiferent de deciziile arbitrilor, în ton cu atitudinea Nicoletei Alexandrescu, care chiar dacă ar mai fi avut unele obiecţii, s-a abţinut şi a căutat doar să corecteze erorile jucătoarelor sale. Au fost, e drept, lucruri minore, dar cu siguranţă că un alt tehnician le-ar fi invocat de fiecare dată.

Pentru CSM Ploieşti urmează, săptămâna viitoare, participarea la cea de-a IX-a ediţie a „Cupei Craiovei”, turneu în cadrul căruia se vor disputa două meciuri amicale, cu SCM Craiova, vineri, de la ora 18.00, şi CS Măgura Cisnădie, sâmbătă, de la ora 10.00.

CSM Ploieşti – Ştiinţa Bucureşti 44-29 (20-13)

Sala: „Olimpia”, Ploieşti. Spectatori: 100.

CSM Ploieşti: Tatalovic – Preda (6 goluri), Dmitrovic (6,2 din „7 metri”), Burtea Shutska (5), Tivadar (1, 1 din „7 metri”), N. Tudor (6), Farcău (8). Au mai evoluat: Şerban, A. Dumitru – I. Dinu (4), Bozovic (5, 2 din „7 metri”), Chiricuţă, Vasilescu (1), M. Gavrilă (1), Caraşol (1), Mitrescu. Antrenor: Neven Hrupec.

Ştiinţa Bucureşti: Bălan – Drăgan, M. Stancu (6 goluri), A. Petre, Trăilă (6), Brătulescu (4) Leahu (9). Au mai jucat: R. Stanciu (4), Zamfiri, M. Radu, C. Radu, A. Popescu şi B. Predoi. Antrenor: Nicoleta Alexandrescu.

Arbitri: Marian Băbău şi Alexandru Roibu (Ploieşti).

Staisticile partidei

Aruncări „7 metri”: 8/2 ratate (Bozovic, Tivadar) – 4/0 ratate.

Eliminări „2 minute”: 6 (N. Tudor, Bozovic – 2), I. Dinu, Dmitrovic, Gavrilă) – 3 (J. Drăgan, M.Stancu, Brătulescu.