Medalii pentru copiii de la CSM-CFR-CSŞ Ploieşti la „naţionalele” de la Sibiu!

Sâmbătă şi duminică, Sala Sporturilor Transilvania, din Sibiu, a găzduit Finala Campionatelor Naţionale individuale de judo copii 1 – „U14” şi Finala Campionatelor Naţionale pe echipe inter euroregiuni copii 1 – „U14”. Au participat, în total, 290 de sportivi reprezentând peste 80 de cluburi din ţară, iar reprezentanţii CSM-CFR-CSŞ Ploieşti au reuşit să obţină 6 medalii, dintre care una de aur, trei de argint şi două de bronz, plus un loc V. Iată cum a arătat bilanţul sportivilor noştri:

– locul I şi campion naţional – Sergiu Anastase (50 kg);

– locul al II-lea – Gabriel Moise (50 kg), Denis Gheorghe (38 kg); Nicol Comşa (57 kg);

– locul al III-lea – Cristian Ene (55 kg), Andrei Mărculescu (38 kg);

– locul al V-lea – Rareş Iordache (55 kg).

Duminică a avut loc finala pe echipe, iar sportivii prahoveni, alături de cei din judeţele Argeş şi Dâmboviţa, au alcătuit echipe atât la masculin, cât şi la feminin, sub titulatura Regiunea 3 Sud Muntenia.

Echipa masculină s-a clasat pe locul I într-o competiţie la care au participat 7 formaţii. Rezultatele obţinute au fost: 5-2 cu Regiunea 5 Vest (Arad, Hunedoara, Caraş Severin, Alba), 5-2 în semifinală cu Regiunea 4 Sud-Vest (Dolj, Mehedinţi) şi, în finală, 6-1 cu Regiunea 1 Nord-Est (Iaşi, Bacău, Suceava, Neamţ). Sportivii ploieşteni care au făcut parte din echipa campioană au fost: Sergiu Anastase, Alin Moise, Andrei Ene şi Rareş Iordache.

Echipa feminină a ocupat locul al II-lea, din cinci formaţii participante. Rezultatele obţinute au fost: 4-3 cu Regiunea 7 Centru (Sibiu, Harghita, Braşov, Covasna), 5-2 cu Regiunea 6 Nord-Vest (Bihor, Cluj, Maramureş, Bistriţa Năsăud), 4-3 cu Regiunea 4 Sud-Vest (Dolj, Mehedinţi) şi, surprinzător, 3-4 cu Regiunea 2 Sud-Est (Brăila, Constanţa, Vrancea, Buzău), echipă ce s-a clasat pe locul al treilea. La fete s-a concurat sistem turneu, fiecare cu fiecare. Singura sportivă de la CSM-CFR-CSŞ Ploieşti care a făcut parte din echipă a fost Nicol Comşa.

Sportivii de la CSM-CFR-CSŞ Ploieşti sunt pregătiţi de Gheorghe Savu (antrenor coordonator), Doru Munteanu, Mihai Transafirescu şi Cosmin Slăveanu.