Juniorii B, blocaj total în semifinale!

Echipa de fotbal juniori B1 a clubului nostru a susţinut, astăzi, meciul tur din semifinalele campionatului naţional în compania echipei similare a clubului Dinamo, dar tinerii fotbalişti antrenaţi de Marcel Catinca nu au reuşit să facă faţă unui moment atât de important al carierei lor. Emoţiile unei prime apariţii pe stadionul „Ilie Oană”, un start nefast de meci ori cele două absenţe importante din defensivă – fundaşul central Ionuţ Ion şi fundaşul stânga Cătălin Stan fiind suspendaţi după eliminările din ultimul meci al turneului zonal de la Daneş – pot fi câteva dintre explicaţiile unui eşec sever, 0-9, suferit în faţa unei echipe care a ştiut să profite de fiecare greşeală a adversarului.

În minutul 16 era 0-3, dar CSM-ul ratase şansa de a egala după 0-1, atunci când Stroiescu, singur cu portarul, şutase direct în goal-keeper-ul oaspeţilor de la 7-8 metri (5). Cu moralul la pământ şi probleme mari în defensivă, ploieştenii au cedat aproape la fiecare atac mai viguros al vizitatorilor, iar la pauză tabela indica un 0-6 greu de anticipat chiar şi de cel mai pesimist suporter al galben-albaştrilor. Repriza secundă a fost ceva mai echilibrată din punct de vedere al fazelor de poartă, dar, în timp ce bucureştenii au reuşit să transforme în goluri alte trei oportunităţi, elevii lui Marcel Catinca au irosit, prin Stroiescu (60) şi R. Ene (66), cele mai mari ocazii pe care ploieştenii au reuşit să şi le creeze.

După 0-9, meciul retur, programat vineri, de la ora 18.00, devine unul de palmares, dar e de aşteptat, totuşi, ca băieţii noştri să încerce să arate că nu aceasta este diferenţa reală dintre cele două formaţii.

CSM FC Ploieşti – CS FC Dinamo Bucureşti 0-9 (0-6)

Stadion: „Ilie Oană”. Spectatori: 400. Marcatori: S. Dragomir (3, 22), A. Năstăsoiu (10, 26), R. Ivan (16), S. Stăncioiu (35 penalti), A. Ioniţă (51), C. Mihai (67), V. Manta (79).

CSM FC Ploieşti: Pandelescu (cpt) – I. Ilie, A. Iancu, R. Marin, A. Neagu, Fl. Grigore (44 L. Piscan) – M. Ghinea (61 R. Ene), V. Iancu (49 Al. Popescu), N. Florea (17 L. Bârsan), G. Bălăceanu (72 Ov. Manole) – Stroiescu. Antrenor: Marcel Catinca.

CS FC Dinamo: Cristofor – I. Ciobanu, R. Bondoc (51 V. Manta), N. Costache, A. Dănilă (51 V. Bucur) – S. Dragomir (cpt), T. Subţirică, R. Ivan (63 Papugiu), S. Stăncioiu – A. Ioniţă (72 M. Puiu), A. Năstăsoiu (51 C. Mihai). Antrenor: Marius Oprişan.

Arbitri: Marius Chiţu – Răzvan Dobre (ambii din Târgovişte) şi Anamaria Gheorghiţă (Moreni).

Observator FRF: Aurelian Simion (Piteşti).

Cartonaşe galbene: A. Iancu (35), R. Bondoc (37), A. Neagu (57).