Fete de caracter: CSM Ploieşti a câştigat lejer şi cu Măgura Cisnădie!

Handbalistele de la CSM Ploieşti reuşesc să lase la vestiare problemele financiare cu care se confruntă de trei luni de zile, din cauza cărora s-a ajuns până la varianta depunerii memoriilor la FRH, şi dovedesc că au valoare si caracter. Astăzi, în a doua zi a turneului din Sala Sporturilor Olimpia, Mihaela Tivadar şi colegele sale au făcut un nou joc bun în disputa cu Măgura Cisnădie, câştigătoare ieri în faţa Unirii Slobozia, şi s-au impus cu 31-27 (19-17).

Ca şi ieri, adversarele au condus doar în debut, elevele lui Alexandru Weber deschizând scorul prin Roxana Gatzel-Han, din „7 metri” şi având, apoi, 2-1 prin aceeaşi golgheteră a Ligii Naţionale din sezonul trecut. S-a făcut, însă, rapid 4-2 pentru CSM, după care ecartul a tot crescut: 8-4 (minutul 12), 12-6 (minutul 16) sau 14-6 (minutul 19). De la 16-10, oaspetele au avut o perioadă de revenire, strângând scorul până la 16-14 (28). Diferenţa de două goluri s-a consemnat, de altfel, şi la pauză: 19-17.

După reluare, meciul a stat în marja de 3-4 goluri, fără emoţii privind victoria fetelor noastre, chiar dacă Neven Hrupec şi Daniel Gheorghe au apelat şi la jucătoarele mai tinere, pe finalul jocului. CSM Ploieşti s-a impus cu 31-27 şi, după două zile, este singura formaţie cu punctaj maxim în competiţia din Sala „Olimpia”.

În celălalt meci al zilei, Unirea Slobozia a trecut clar de HCM Râmnicu Vâlcea, elevele lui Dumitru Muşi conducând permanent, chiar şi la 6 goluri, într-un meci încheiat cu 32-28 (16-12).

Mâine, în ultima zi a turneului, se vor întâlni HCM Râmnicu Vâlcea cu CS Măgura Cisnădie, de la ora 10.00, respectiv CSM Ploieşti cu Unirea Slobozia, de la ora 12.00.

CSM Ploieşti – CS Măgura Cisnădie 31-27 (19-17)

Sala: „Olimpia”, Ploieşti. Spectatori: 300.

CSM Ploieşti: Şerban – Pîrvuţ-Udriştioiu (7 goluri, 1 din „7 metri), Dmitrovic (5, 2 din „7 metri”), Tivadar (1), Burtea-Shutska (2), N. Tudor (5), Chiricuţă (4). Au mai jucat: Tatalovic, A. Dumitru – Balaban-Curtean (2 goluri), Farcău (3), I. Dinu (2), Mitrescu, Caraşol. Antrenor: Neven Hrupec.

CS Măgura: B. Curmenţ – Cioaric (2), Stănciulescu, Gatzel-Han (7, 6 din „7 metri”), A. Moldovan (6, 1 din „7 metri”), Băcăoanu (4), Czeczi (5). Au mai evoluat: Suba, Popvici – Goran (1), A. Pătulean (1), M. Pătulean, Mitrache, Hoha. Antrenor: Alexandru Weber.

CSM Unirea Slobozia – HCM Râmnicu Vâlcea 32-28 (16-12)

Sala: „Olimpia”, Ploieşti. Spectatori: 100.

CSM Unirea: D. Petrescu, M. Ion – A. Enescu (9 goluri), M. Toma (8), M. Predoi (4), A. Ivan (3), Al. Iovănescu (3), A. Ilie (2), I. Marchidanu (2), Dăscălete (1), Pavăl, O. Ionescu, C. Sava, Horobeţ. Antrenor: Dumitru Muşi.

HCM Râmnicu Vâlcea: Blazek, Vălean – Senocico (7 goluri), Adespii (6), Gavrilă (4), Beleska (3), Barbosa (3), Simion (2), Khouildi (1), Craiu (1), Florica (1), Stoicănescu, Safta. Antrenor: Constantin Ştefan.