Victorie importantă la Târgu Mureş pentru echipa de handbal juniori 2 a CSM Ploieşti!

Echipa de handbal juniori 2 a CSM Ploieşti a obţinut o victorie importantă, astăzi, în deplasarea de la LPS Târgu Mureş, scor 41-36 (23-18) şi are şanse mari să se califice la Turneul Final al campionatului. Băieţii pregătiţi de Ramona Ştefan au urcat pe prima poziţie a clasamentului Grupei Valoare 2 şi au două opţiuni pentru a ajunge între cele mai bune 8 formaţii ale sezonului: fie să nu piardă în deplasarea de sâmbătă, de la Avatar Braşov, fie, în caz că pierd, să nu câştige HC Buzău meciul de la Sporting Ghimbav, programat în aceeaşi zi, dar câteva ore mai târziu. Din păcate, la egalitate de puncte cu Buzău, adversarii au avantajul golaverajului în meciurile directe: 42-47 şi 34-33.

Revenind la victoria de astăzi, CSM Ploieşti s-a desprins încă din primele minute şi a condus în permanenţă la 3-4 goluri, reuşind să-şi mărească avansul chiar înainte de intrarea la cabine. Aveau să fie şi 8 goluri diferenţă după pauză, 19-27 (minutul 36), dar şi 4 (23-27, minutul 40), însă finalul a fost liniştit, tabela indicând, cu 5 minute rămase din meci, 31-40.

Ramona Ştefan a folosit astăzi următorii jucători: A. Manolache, A. Pop – Al. Popescu (9 goluri), G. Roşu (9), M. Sbîrnău (7), L. Constantin (6), A. Grigore (3), M. Duţă (2), V. Muraşcu (2), P. Goran (1), D. Sîrbu (1), M. Costache (1), R. Bucur, Şt. Răducanu, I. Pîrvu şi N. Milea.

Meciul de la avatar Braşov, din ultima etapă a acestei faze, este programat sâmbătă, la ora 13:00. Sporting Ghimbav – HC Buzău se joacă în aceeaşi zi, de la ora 16:30.

Programul celorlalte echipe de handbal juniori ale CSM Ploieşti în această săptămână arată astfel:

Joi, 25 aprilie, Ora 16:30, Junioare 2, Grupa Valoare 1, Etapa a 4-a, Sala „Olimpia”

CSM Ploieşti – CSŞ Bacău

Sâmbătă, 27 aprilie, Ora 11:00, Junioare 3, Grupa Valoare 2, Etapa a 8-a, Sala „Olimpia”

CSM Ploieşti – ACSO Viitorul Pantelimon

CSM Ploieşti – CS Rapid Bucureşti

Sâmbătă-duminică, 27-28 aprilie, Junioare 4, Turneul semifinal RO8-RO3, Sala Apollo, Bucureşti

CSM Ploieşti – CSM Bucureşti (sâmbătă, ora 11:15)

CS Rapid Bucureşti – CSM Ploieşti (sâmbătă, ora 13:45)

CSM Ploieşti – ACS Academia Junior (duminică, ora 9:00)