CSM Petrolul Ploieşti, start fără emoţii în seria cu Laguna: 81-65 în primul meci!

CSM Petrolul Ploieşti, start fără emoţii în seria cu Laguna: 81-65 în primul meci!

Duelul cu ABC Laguna Bucureşti, din turul secund al play-out-ului Ligii Naţionale de Baschet Masculin – Getica 95, a început cu o victorie facilă obţinută de CSM Petrolul Ploieşti, în această seară, în Sala Sporturilor Olimpia.

Băieţii noştri s-au impus cu 81-65 (23-16, 23-12, 21-12, 14-25) la capătul unei partide în care au forţat doar atât cât a fost nevoie, păstrând „gloanţe” şi pentru jocul al doilea al seriei, programat vineri, tot la Ploieşti, de la ora, 17:00 de această dată.

Pentru CSM Ploieşti au marcat toţi cei 9 jucători folosiţi, dar Kenney Funderburk Jr. a fost cel care a impresionat, reuşind un triple-double graţie celor 14 puncte, 10 recuperări şi 12 pase decisive contabilizate, pentru un indice al eficienţei de +31. Conducătorul de joc al echipei noastre izbuteşte, astfel, cel de-al treilea triple-double al acestui sezon din Liga Naţională, precedentele două aparţinându-i aceluiaşi jucător, Dimitrius Underwood, de la CSM Târgu Jiu, în partidele cu aceeaşi Laguna şi SCM Timişoara.

Stafful tehnic al echipei noastre a mizat pe următorii jucători: R. Johnson Jr. (20 puncte, 4×3), Brkic (16), K. Funderburk Jr. (14 puncte, 2×3, 10 recuperări, 12 pase decisive), Lufile (10), Negoiţescu (8, 2×3), B. Popa (5, 1×3), G. Angelian (5, 1×3), Corpodean (2) şi L. Diaconescu (1).

Confruntarea se va repeta vineri, tot în „Olimpia”, de la ora 17:00 de această dată, după care seria se va muta la Bucureşti, săptămâna viitoare.

Galerie foto: