CSM Petrolul Ploieşti, succes clar cu Laguna, 82-68, dar totul se decide în ultima etapă!

CSM Petrolul Ploieşti şi-a luat revanşa în faţa celor de la Laguna Bucureşti, de care a trecut în această seară, în Sala „Olimpia”, cu 82-68 (22-24, 15-9, 24-16, 21-19), şi a ajuns la patru victorii consecutive în Faza a II-a a Ligii Naţionale de Baschet Masculin – Getica 95!

Meciul contând pentru penultima etapă a acestei faze a fost, în bună măsură, la discreţia băieţilor noştri, impresia fiind, chiar şi în momentele – puţine la număr – în care oaspeţii au reuşit să conducă la diferenţe mici, că nu putem asista la vreo surpriză.

Am avut o primă repriză în care am marcat uşor în debut, dar ne-am relaxat cam repede şi le-am permis bucureştenilor să spere puţin în startul sfertului secund, când au trecut în faţă. A fost, totuşi, 37-33 la pauză, iar desprinderea decisivă a venit în debutul actului al doilea. S-a făcut 46-35 după o „triplă” a lui Corpodean, am cedat puţin ritmul şi tabela s-a strâns la 46-43 (minutul 26), după care s-a stârnit „furtuna” şi, până înainte de ultima pauză, scorul era deja 61-46!

Sfertul al patrulea n-a adus mari schimbări în privinţa diferenţei, ci doar din punct de vedere al abordării jocului, staff-ul tehnic al echipei noastre alegând să le ofere minute jucătorilor tineri, ultima parte fiind jucată de CSM Petrolul Ploieşti într-o formulă exclusiv ploieşteană: Raşoga – Pătraru – Angelian – Diaconescu – Popa!

Pentru echipa noastră au evoluat în această seară: K. Funderburk Jr. (24 puncte, 1×3, 12 recuperări, 6 pase decisive), R. Johnson Jr. (19, 2×3), Brkic (12), B. Popa (8, 2×3), Corpodean (6, 2×3), C. Dinu (5, 1×3), L. Diaconescu (4), G. Angelian (2), R. Pătraru (2), M. Lufile, V. Negoiţescu şi D. Raşoga.

În urma rezultatelor consemnate  astăzi, calculele privind play-out-ul (în care se joacă după sistemul „cel mai bun din 5 partide”) arată astfel pentru CSM Petrolul Ploieşti:

– adversara echipei noastre va fi învinsa meciului SCM Timişoara – CS Vâlcea, programat vineri, în Banat;

– dacă pierdem în ultima rundă la Galaţi, sigur jucăm de pe poziţia a 5-a, deci 3 meciuri în deplasare şi două acasă, indiferent de va fi Timişoara sau Vâlcea;

– dacă învingem la Galaţi, încheiem Faza a II-a cu bilanţ 8-6, identic cu adversara care ne va veni din confruntarea SCM Timişoara – CS Vâlcea; context în care, de va fi Timişoara (pierde cu Vâlcea), suntem dezavantajaţi la meciurile directe (75-89 şi 69-58), deci jucăm trei meciuri în Banat; de va fi CS Vâlcea (pierde la Timişoara), avem avantaj la partidele directe (84-78 şi 92-96), aşa că vom avea trei partide în Sala „Olimpia”.

Totul se va decide, aşadar, vineri, 29 martie, atunci când toate meciurile ultimei etape a Fazei a II-a sunt programate la aceeaşi oră, 18:00.