Victorii în… devans obţinute astăzi de echipele de baschet „U18” ale CSM Ploieşti!

Cele două echipe de baschet U18 – feminin şi masculin – ale CSM Ploieşti au jucat, astăzi, meciuri în devans din cadrul etapei programate la finalul acestei săptămâni şi ambele au reuşit să câştige. Fetele s-au impus cu 72-50 (25-2, 21-15, 18-13, 8-20) în partida disputată începând cu ora 16:00 pe terenul celor de la ACS NBS Cluj-Napoca, iar băieţii au câştigat cu 88-68 (26-22, 25-10, 19-10, 18-26) la CSO Voluntari, întâlnirea debutând la ora 20:00.

Meciul de la Cluj-Napoca s-a decis, practic, încă din primul sfert, scorul consemnat după 10 minute, 25-2 în favoarea fetelor noastre – cu gazdele înscriind numai două „libere” – lămurind rapid cofruntarea cu formaţia de pe locul al 4-lea al clasamentului Fazei I. Lotul folosit de Loredana Munteanu şi Corina Savu în partida de astăzi a fost următorul: I. Savu (20 şpuncte, 2×3), K. Munteanu (11, 1×3), D. Iordăchescu (10), A. Zane (7), A. Dulhaz (6, 2×3), D. Păuşan (6), A. Dumitru (4), O. Sandu (4), C. Grigore (2), N. Dănilă şi N. Belhamra.

În urma acestui rezultat, fetele ocupă poziţia secundă a clasamentului cu 10 victorii şi o înfrângere, iar în etapa următoare vor juca duminică, 7 aprilie, pe teren propriu, cu ocupanta ultimei trepte a podiumului, CS Olimpia Bucureşti.

În competiţia feminină participă 8 echipe care se întâlnesc în prima fază „fiecare cu fiecare”, sistem tur-retur, după care, în funcţie de clasare, vor fi „împerecheate” 1-8, 2-7, 3-6 şi 4-5 pentru a se stabili cele patru participante la Turneul Final şi formaţiile care vor lupta pentru locurile 5-8.

Pentru băieţi, 13 n-a fost cu ghinion, aşa că rubrica înfrângeri a rămas imaculată şi după meciul din seara aceasta, de la Voluntari. Elevii lui Ionuţ Ivan şi Cristi Trandafir au trecut cu 88-68 (26-22, 25-10, 19-10, 18-26) de formaţia de pe locul al 4-lea al Grupei Naţionale la capătul unei confruntări în care s-au desprins decisiv încă din prima repriză.

Pentru echipa noastră, au evoluat astăzi: C. Dinu (15 puncte, 2×3), P. Voiculescu (11, 1×3), G. Angelian (10), T. Pîrvu (10, 2×3), D. Raşoga (9), R. Popa (8, 2×3), A. Suciu (7, 1×3), R. Mihalache (6), R. Movileanu (5, 1×3), Al. Dimov (4), A. Velcea (3) şi R. Pătraru.

Ultima etapă a Grupei Naţionale este programată duminică, 7 aprilie, atunci când CSM Petrolul Ploieşti o va întâlni în Sala „Olimpia” pe CSU Ştiinţa Bucureşti.

În campionatul U18, sistemul competiţional propune o Grupă Naţională cu 8 echipe, în care se joacă etape săptămânale (tur-retur), plus o Grupă Zonală cu 33 de echipe împărţite în 11 grupe, în care se joacă turnee pentru a se obţine accesul la Turneul Semifinal de 16 echipe. Apoi, în faza semifinală, se vor alcătui 4 grupe de câte 4 formaţii, primele două din fiecare serie urmând să meargă la Turneul Final.