Baschet, Cupa României: CSM Petrolul Ploieşti, eliminată în sferturi de Rapid, scor 57-78!

Rapid Bucureşti s-a dovedit o „nucă” prea tare pentru CSM Petrolul Ploieşti în sferturile de finală ale Cupei României, de la Cluj-Napoca, giuleştenii reuşind să se impună astăzi cu 78-57 (23-16, 20-12, 15-17, 20-12) în partida din Sala „Horia Demian”.

Primul sfert a fost ceva mai echilibrat până aproape de final, fiind însă marcat de lipsa de precizie a băieţilor noştri în special la şuturile de la distanţă, 0/5, capitol la care adversarii au stat foarte bine: 4/9. S-a intrat la prima pauză cu deficit de 7 puncte, însă acesta a crescut în debutul secvenţei secunde, în care n-a mers mai nimic în plan ofensiv, iar Rapidul s-a desprins la 36-19 (minutul 15).

Diferenţa de pe tabelă s-a menţinut în marja a 10-15 puncte în marea majoritate a timpului, băieţii noştri reuşind numai în două rânduri să vină la mai puţin de 10 puncte de bucureşteni, 45-54 (minutul 28) şi 49-58 (minutul 31), în a doua situaţie ratând şi un şut „de 3”, prin Bogdan Popa, care ar fi putut pune ceva presiune pe adversari.

S-a terminat 78-57 pentru Rapid după un final confuz al nostru şi un joc, în general, de factură modestă, însă de reţinut ar fi, mai degrabă, minutele bifate de jucătorii noştri mai tineri: Codruţ Dinu (18:39), Lorenzo Diaconescu (16:40), George Angelian (8:47) şi, chiar, Robert Pătraru, care a jucat un minut şi a fost aproape să înscrie de la distanţă.

Lotul pe care Nemanja Tomic şi Robert Munteanu au contat în jocul de astăzi a fost următorul: R. Johnson Jr. (15 puncte, 1×3), Brkic (15), Funderburk Jr. (10), Henry (8), B. Popa (3), Corpodean (3, 1×3), C. Dinu (2), L. Diaconescu (1), G. Angelian, R. Pătraru, D. Raşoga şi V. Negoiţescu.

Băieţii se vor întoarce la Liga Naţională de Baschet Masculin – Getica 95 pe 2 martie, atunci când este programat meciul de pe teren propriu cu CSM Galaţi, din etapa a 4-a a Fazei a II a campionatului, Grupa 11-18.