Juniorii 2 şi-au luat revanşa în derbiul cu HC Buzău: victorie cu 34-33 în Crâng!

Victorie mare obţinută în această seară de echipa de handbal juniori 2 a CSM Ploieşti, care s-a deplasat la Buzău pentru derbi-ul Seriei D, cu ACS HC 2021! Băieţii pregătiţi de Ramona Ştefan şi-au luat revanşa chiar pe terenul singurei formaţii în faţa căreia pierduseră în acest sezon (42-47 în tur) şi au câştigat astăzi cu 34-33 (16-13) la capătul unui meci nebun.

După o primă repriză în care CSM Ploieşti părea să se fi desprins în învingătoare, conducând inclusiv la 8 goluri diferenţă – 13-5, în minutul 20 – gazdele au avut puterea să revină şi chiar să preia conducerea în partea secundă. Buzoienii au avut în mai multe rânduri avantaj de două goluri, inclusiv cu patru minute înainte de final, când au condus cu 32-30, însă ultimele atacuri au fost gestionate mai bine de băieţii noştri, care au reuşit să înscrie ultimele două goluri ale partidei şi, de la 33-32, să se impună cu 34-33!

Lotul pe care a mizat Ramona Ştefan în această ultimă deplasare a anului a fost următorul: A. Pop, A. Manolache – R. Popescu (10 goluri), L. Constantin (6), M. Sbîrnău (5), V. Muraşcu (5), G. Roşu (4), M. Duţă (2), A. Grigore (2), I. Pîrvu, L. Ilie, M. Costache, N. Milea, Şt. Răducanu, Oct. Bucur şi D. Sîrbu.

A fost ultimul meci al anului pentru juniorii 2, întrucât etapa a 10-a este programată sâmbătă, 27 ianuarie, atunci când CSM Ploieşti va juca, pe teren propriu, în compania ocupantei poziţiei a 5-a a clasamentului seriei, LPS I. Balas Soter Buzău.

Programul celorlalte formaţii de handbal juniori ale clubului arată astfel:

junioarele 3 vor juca sâmbătă, 2 decembrie, de la ora 10:00, la CS Bucov;

juniorii 3 vor juca duminică, 3 decembrie, de la ora 10:00, la Brazi, cu Academia Junior Ploieşti B;

junioarele 2 au pauză până pe 10 decembrie, atunci când vor juca, în deplasare, cu CSŞ Buzău;

juniorii 1 vor reveni pe parchet pe 28 ianuarie 2024, atunci când vor juca pe terenul celor de la CSM Focşani 2007;

junioarele 1 au încheiat turul campionatului, următorul meci oficial fiind programat pe 27 ianuarie 2024, în deplasare, cu CSŞ Ploieşti.