CSM Petrolul 2 Ploieşti, victorie muncită cu Total Sport Bucureşti: 63-53 (11-12, 17-17, 18-16, 17-8)!

Echipa secundă a CSM Petrolul Ploieşti a respectat „regula” instituită în acest sezon al Ligii I de baschet masculin şi a câştigat cel de-al treilea meci susţinut pe teren propriu în Grupa B a eşalonului secund. A fost, în această seară, 63-53 (11-12, 17-17, 18-16, 17-8) pentru băieţii pregătiţi de Ionuţ Ivan şi Cristi Trandafir în disputa cu ACS Total Sport Bucureşti, diferenţă conturată însă doar în ultimul sfert, în care energia superioară a ploieştenilor a făcut diferenţa.

Fără patru oameni importanţi – Codruţ Dinu, George Angelian, David Raşoga şi Petru Voiculescu – toţi cu probleme medicale, echipa noastră a găsit mai greu drumul spre coşul advers, astfel că salvarea a venit din apărare, acolo unde s-a dat mult din picioare pentru blocarea jocului ofensiv al oaspeţilor. Meciul a stat sub semnul echilibrului până în debutul sfertului final, atunci când Petrolul a reuşit prima desprindere importantă, ducându-se de la 47-45 la 55-45! Cu L. Diaconescu şi Al. Chirilă extrem de inspiraţi, primul în „căciulă”, al doilea – din afara arcului de cerc (două „triple” consecutive înscrise la 55-49 au lămurit, practic, soarta partidei), „galben-albaştrii” şi-au asigurat un final de partidă lejer, în care Ionuţ Ivan a profitat pentru a-i oferi lui Vlad Borcan şansa debutului în Liga I, la numai 14 ani şi 3 luni!

Pentru CSM Petrolul 2 Ploieşti, au jucat în această seară: Al. Chirilă (19 puncte, 3×3), L. Diaconescu (18), T. Pîrvu (10), Al. Dimov (6), R. Popa (6, 1×3), R. Movileanu (2 puncte, 12 recuperări), A. Suciu (3), R. Pătraru, A. Velcea, R. Mihalache, A. Rogozanu şi V. Borcan.

În etapa a 8-a, CSM Petrolul 2 Ploieşti o va întâlni duminică, de la ora 15:00, în deplasare, pe CSM 2 Târgu Mureş.