Echipa de gimnastică ritmică a CSM Ploieşti, vicecampioană naţională de senioare!

Sportivele secţiei de gimnastică ritmică a CSM Ploieşti au devenit vicecampioane naţionale de senioare în concursul pe echipe din cadrul Campionatului Naţional de Junioare şi Senioare desfăşurat în weekend în Sala Polivalentă din Bucureşti! Sabina Enache şi Anisia Drăgan au obţinut medaliile de argint cu un total de 218.350 puncte, fiind devansate de CS Sportul Studenţesc Bucureşti (Annaliese Drăgan şi Christina Drăgan), şi urmate pe podium de CSM Arad România (Dalia Marin, Antonia Stănescu şi Alenia Biringer).

Sabina Enache a devenit vicecampioană naţională şi în concursul de la panglică, în care a fost notată cu 31.750, performanţă la care a adăugat două medalii de bronz la cerc (30.900) şi măciuci (29.750). Totalul celor trei obiecte (la minge a primit 27.200, punctaj care nu a fost luat în considerare, conform regulamentului) a situat-o pe sportiva pregătită de Simona Puiu pe poziţia a 4-a la individual compus. În urma acestei performanţe, Sabina s-a calificat şi pentru Cupa României, competiţie ce va avea loc în perioada 27-29 octombrie în Sala Sporturilor Olimpia, din Ploieşti. Pe primele trei poziţii de la „all around” s-au clasat Annaliese Drăgan, Christina Drăgan (ambele de la Sportul Studenţesc Bucureşti) şi Andreea Verdeş (Corrado Iaşi).

În cadrul Turneului Internaţional „Cupa Irina Deleanu”, în care s-au luat în calcul evoluţiile din cadrul Campionatului Naţional, Sabina a obţinut medalia de argint la panglică, regulamentul competiţiei stipulând faptul că, la fiecare obiect, ierarhiile ţin cont de cele mai bune două sportive din fiecare ţară.

Revenind la Campionatul Naţional, Anisia Drăgan a ocupat poziţia a 13-a la individual compus, cu un total de 75.950, după ce a fost notată astfel: 26.550 la cerc (locul 10), 24.550 la minge (locul 14), 24.850 la măciuci (locul 11) şi 22.800 la panglică (locul 14).

Prezentă în competiţia junioarelor, Elena Murărescu a ocupat locul al 19-lea (din 48 de sportive) la individual compus, cu un total de 71.050, conturat astfel: 23.400 la cerc (locul 22), 24.100 la minge (locul 16), 23.550 la măciuci (locul 16) şi 21.850 la panglică (locul 22).

Vă reamintim că, joi, în cadrul Turneului Internaţional „Cupa Irina Deleanu” – Ediţia a 22-a, Ingrid Gavril, Delia Stroe, Ştefania Puiu şi Teodora Avramescu au cucerit 7 medalii: una de aur, trei de argint şi trei de bronz (detalii aici).