CSM Petrolul Ploieşti, lidera Grupei E a EYBL după Turneul 1 din Conferinţa Sud!

Echipa de baschet U17 a CSM Petrolul Ploieşti a încheiat Turneul 1 al European Youth Basketball League – Conferinţa Sud pe prima poziţie a clasamentului Grupei E, după patru victorii obţinute în tot atâtea partide disputate. Ultimul succes a venit astăzi în faţa celeilalte formaţii cu trei victorii în primele zile, London Elite, diferenţa de pe tabelă, 85-56 (29-8, 24-14, 15-19, 17-15), scutindu-ne de prea multe comentarii.

Pentru CSM Petrolul Ploieşti, au jucat astăzi: Petru Voiculescu (19 puncte, 1×3), Alexandru Dimov (18, 5×3), Rareş Movileanu (15, 1×3), Codruţ Dinu (12, 4×3), Tudor Pîrvu (9, 1×3), David Raşoga (5, 1×3), Vlad Borcan (4), Octav Ghiţă (2), Teodor Mihalea (1), Federico Diaconescu, Mihail Oprea, Tudor Mihalea şi Andrei Marcu.

Premii individuale pentru Dinu, Dimov şi Movileanu

Conform obiceiului, EYBL a oferit premii individuale la finalul turneului, trei dintre jucătorii echipei noastre fiind recompensaţi pentru evoluţiile avute în cele patru partide din acest final de săptămână. Astfel, Rareş Movileanu (medii de 12.3 puncte, 7.3 recuperări şi 1.8 pase decisive)  a fost inclus în „Best 5” al turneului, Alexandru Dimov (medii de 12 puncte, 3.8 recuperări şi 1.5 pase decisive)  a fost văzut drept cel mai bun jucător al echipei, iar Codruţ Dinu (medii de 16 puncte, 3.8 recuperări şi 4.8 pase decisive) a fost considerat MVP-ul turneului!

Echipa secundă a CSM Petrolul Ploieşti, care a evoluat în afara concursului, a încheiat, şi ea, turneul cu patru victorii, astăzi reuşind să se impună cu 79-68 (25-13, 20-16, 15-22, 19-17) în faţa italienilor de la GGS Basketball Project Cuneo!

Lotul folosit astăzi de staff-ul condus de Ionuţ Ivan a fost următorul: George Angelian (24 puncte, 2×3), Rareş Mihalache (18, 1×3), Răzvan Popa (10, 1×3), Armand Suciu (7, 2×3), Andrei Velcea (6), Robert Pătraru (5, 1×3), Luca Ionescu (5), Octavian Ion (4), David Ilie, Ciprian Coniac, Andrei Nicolae şi Luca Ştefan.

Din formaţia noastră, George Angelian a fost inclus în „Best 5” al turneului, iar Robert Pătraru a fost considerat MVP al echipei.

Turneul 1 al EYBL – Conferinţa Sud, Grupa E a fost organizat de CSM Ploieşti cu sprijinul sponsorilor Coral şi Starea Naţiei. Turneul 2 este programat în perioada 4-7 ianuarie, la Istanbul.