Echipele de handbal juniori ale CSM Ploieşti, punctaj maxim în acest weekend!

Şi acest final de săptămână a fost unul perfect pentru echipele de handbal juniori ale CSM Ploieşti, toate cele patru formaţii care au avut programate meciuri oficiale reuşind să câştige!

Primul meci al weekendului a fost cel disputat ieri de juniorii 2 la Buzău, în compania celor de la LPS I. Balas Soter, şi câştigat clar, cu 38-25 (22-11). Ramona Ştefan a folosit următorul lot de jucători:: A. Pop, A. Manolache – N. Milea (6 goluri), M. Costache (6), M. Duţă (4), G. Roşu (4), D. Sîrbu (3), Şt. Răducanu (3), A. Grigore (3), Al. Popescu (3), M. Sbîrnău (3), Fl. Muraşcu (1), L. Ilie (1), Şt. Marin (1), Oct. Bucur şi I. Pîrvu.

În etapa a 4-a, CSM Ploieşti va juca sâmbătă, 14 octombrie, pe teren propriu, cu LPS Focşani.

Ziua de duminică a fost deschisă de juniorii 1, care au evoluat în Capitală în compania celor de la CSŞ Steaua Bucureşti şi au reuşit să se impună cu 43-37 (22-20). Un meci controlat permanent de băieţii noştri, care s-au desprins decisiv în prima parte a reprizei secunde, atunci când, de la 23-24 (minutul 34), scorul a ajuns la 24-32 (minutul 43). Ramona Ştefan a mizat astăzi pe: D. Ştefan, A. Pop – D. Rizea (11 goluri), M. Ion Iliescu (9), A. Muşoiu (6), M. Sîrbu (4), D. Constantin (4), S. Stănescu (4), L. Vasile (3), A. Leu (2), L. Preotu, V. Băncilă, Şt. Vîlcu, B. Bondarenco, A. Năstase şi G. Roşu.

Etapa a 5-a la nivelul juniorilor 1 este programată duminică, 12 noiembrie, atunci când CSM Ploieşti va juca pe teren propriu cu CS Concordia Chiajna.

Tot dimineaţă şi tot în deplasare au jucat şi junioarele 2 ale clubului, care s-au deplasat la Brăila, pentru meciul cu gazdele de la LPS. Fetele noastre au câştigat cu 42-24 (19-16), la capătul unei partide în care diferenţa s-a conturat după pauză, atunci când, de la 16-19, tabela a ajuns în numai 15 minute la 19-31! Cristi Roşu şi Geta Opincariu au mizat pe următoarele jucătoare: R. Neacşu, D. Stan – A. Popescu (8 goluri), B. Pîrvulescu (8), Şt. Ghiţă (6), Al. Florea (5), D. Roşu (4), Al. Nicolae (3), E. Petrescu (2), A. Andrei (2), T. Simion (2), M. Ioniţă (2), B. Gheorghe, A. Stoica, S. Stroe şi A. Condeescu.

În etapa a 5-a a Seriei B, CSM Ploieşti va sta, astfel că următoarea partidă este cea de duminică, 22 octombrie, de pe teren propriu, cu CS Activ Prahova Ploieşti.

Runda a fost încheiată de victoria obţinută de juniorii 3 în deplasarea de la CSŞ Târgovişte, scor 32-30 (18-18), meciul respectând tiparul succeselor de astăzi: scor strâns în prima parte şi desprindere a „galben-albaştrilor” după pauză, atunci când, de la 24-22 pentru gazde, s-a făcut 25-30!

Gabriela Enache a folosit următorii jucători: Ş. Călin, T. Stan, G. Mişcă – R. Zamfir (19 goluri), Şt. Răducanu (9), Al. Stoica (3), D. Lazăr (1), I. Dănac, D. Bondăreţ, M. Garcea, D. Săcuiu, D. Nedelescu, D. Gheorghe, M. Pandele, F. Şerban, şi R. Florescu.

În etapa a 3-a a Seriei D, CSM Ploieşti joacă duminică, 15 octombrie, pe teren propriu, cu ACS HC Buzău 2012.

Celelalte două echipe de juniori ale clubului au următorul program:

– la finalul săptămânii viitoare revin în competiţie şi junioarele 3, care au avut pauză în acest weekend; fetele pregătite de Leonard Cristescu vor juca sâmbătă, 14 octombrie, pe teren propriu, cu LPS I. Balaş Soter Buzău;

junioarele 1 au pauză până pe 21 octombrie, atunci când vor juca, în etapa a 3-a a Seriei C, la ACS Sporting Ghimbav.