Ioana Savu şi naţionala României, în „sferturi” la Campionatul European U16, de la Podgorica!

Sportiva secţiei de baschet a CSM Ploieşti, Ioana Savu, s-a calificat cu echipa naţională a României în sferturile de finală ale FIBA U16 Women’s European Championship, Division B, ce se desfăşoară în aceste zile la Podgorica.

„Tricolorele” şi-au asigurat accederea între cele mai bune opt echipe ale competiţiei după primele trei meciuri jucate în Grupa A, pe care le-au câştigat fără mai probleme în faţa „naţionalelor” Elveţiei, Austriei şi Slovaciei. În această seară, în ultimul joc din prima fază a turneului, ele au pierdut cu 83-54 partida cu Lituania şi vor intra în „sferturi” de pe poziţia secundă a clasamentului grupei. În aceste condiţii, ele vor întâlni, joi, de la ora 19:30, puternica reprezentativă a ţării gazdă, Muntenegru, care a câştigat Grupa B cu 4 victorii în tot atâtea meciuri disputate.

În cele patru jocuri de până acum, Ioana Savu a avut medii de 12.5 puncte, 4.8 recuperări şi 1.5 pase decisive în puţin peste 23 de minute jucate/meci.