CSM Ploieşti, 10 medalii obţinute la Campionatul Naţional de Patinaj Viteză pe Role, de la Cluj-Napoca!

Sportivii secţiei de patinaj viteză a CSM Ploieşti au participat, în perioada 11-13 august, la Campionatul Naţional de Patinaj Viteză pe Role pe probe şi poliatlon, desfăşurat pe Baza Sportivă Gheorghieni, din Cluj-Napoca.

Antrenorul Marius Băcilă a înscris în competiţie patru sportivi – Eduard Niţu, Sebastian Mihalache (ambii, juniori 1), Yanis Şoptăreanu (juniori 3) şi Ioana Stan (junioare 3) – primii doi reuşind să intre în posesia celor 10 medalii cucerite de club: 5 de aur şi 5 de argint!

Eduard Niţu a cucerit 5 medalii de aur, două dintre acestea cu noi recorduri naţionale, astfel: locul 1 la 500 metri (record personal), 1000 metri, 1500 metri (record personal) şi 3000 metri şi locul 1 în clasamentul general. Pe toate cele patru distanţe, el a fost urmat de Sebastian Mihalache, care a obţinut, astfel, medalia de argint şi în ierarhia generală.

Rezultatele celorlalţi doi juniori ai clubului au fost următoarele:

– Yanis Şoptăreanu (juniori 3) – locul 7 la 2×500 metri, locul 6 la 1000 metri, locul 6 la 1500 metri; locul 6 în clasamentul general;

– Ioana Stan (junioare 3) – locul 6 la 2×500 metri, locul 9 la 1000 metri, locul 11 la 1500 metri; locul 8 în clasamentul general.

Secţia de patinaj viteză a CSM Ploieşti activează în parteneriat cu CSM Sibiu.