Codruţ Dinu, pe locul 4 cu România la Campionatul European U16 – Divizia B, de la Piteşti!

Codruţ Dinu şi naţionala „U16” a României au încheiat pe locul al 4-lea Campionatul European – Divizia B, ce s-a desfăşurat în ultima săptămână la Piteşti. După parcursul excelent din Grupa A – 4 meciuri, 4 victorii (detalii aici) – „tricolorii” au trecut vineri în „sferturi” de Ungaria, scor 83-73 (20-18, 19-18, 18-22, 16-15, 10-0) după prelungiri, Codruţ fiind MVP-ul echipei noastre cu 28 de puncte, 16 recuperări şi 5 pase decisive pentru un indice al eficienţei de „+35”!

Avea să fie, însă, ultimul succes al românilor, pentru că, ieri, în semifinale, au cedat în faţa Bulgariei cu 67-56, iar astăzi, în meciul pentru medaliile de bronz, nu au reuşit să repete victoria obţinută în grupă în faţa Georgiei, 66-62, şi au pierdut cu 70-68 disputa cu gruzinii. Codruţ a fost din nou cel mai bun om al „tricolorilor” (31 puncte, 2 recuperări, 3 pase decisive şi „+19” la eficienţă), dar asta nu a fost de ajuns pentru ca România să prindă podiumul turneului.

Jucătorul de la CSM Petrolul Ploieşti a încheiat competiţia cu medii de 19.1 puncte, 6.1 recuperări şi 4.7 pase decisive în cele 7 meciuri jucate, în care a avut, în medie, 36.1 minute pe parchet, incluzând şi prelungirile disputei cu Ungaria. El a fost cel mai bun jucător al „tricolorilor” la capitolele puncte/meci, pase decisive/meci şi eficienţă (medie de 16.6).