Înot: Luca Marinescu, două medalii de aur la „Cupa Rotary Contratimp”, de la Târgovişte!

Complexul Turistic de Nataţie din Târgovişte a găzduit în această săptămână cea de-a doua ediţie a „Cupei Rotary Contratimp” la înot, competiţie la startul căreia s-au aflat 500 de sportivi de la 35 de cluburi din ţară. Printre aceştia s-a numărat şi reprezentantul CSM Ploieşti, Luca Marinescu, sportiv care a concurat în două probe ale categoriei „13 ani”, 400 metri şi 1500 metri, reuşind să se impună în ambele. La 400 metri, Luca a oprit cronometrul după 4:26:61 minute, iar cursa de 1500 de metri a încheiat-o în 17:31:71 minute! Graţie celor două rezultate, sportivul ploieştean a fost recompensat şi cu trofeul pentru „cea mai bună performanţă” la nivelul cadeţilor – 13 ani.

Luca Marinescu a fost singurul sportiv înscris în competiţia de la Târgovişte de antrenorii Tamara Costache şi Ciprian Toma, ceilalţi înotători pregătindu-se intens pentru Etapa Regională a Campionatelor Naţionale pentru copii (10-11 ani) şi cadeţi (12-14 ani), programate în a doua jumătate a lunii martie (18-19 şi 25-26, la Izvorani), şi pentru Campionatul Naţional de Juniori, Tineret şi Seniori, din 5-9 aprilie (Otopeni).