Handbal: junioarele 4, câştigătoare ale turneului „Festivalul Sportului Braşovean”!

Handbal: junioarele 4, câştigătoare ale turneului „Festivalul Sportului Braşovean”!

Echipa de handbal junioare 4 a CSM Ploieşti a participat, în acest weekend, la „Festivalul Sportului Braşovean”, reuşind să câştige competiţia după o serie de şase victorii consecutive.

În prima fază, fetele pregătite de Leonard Cristescu au făcut parte din Grupa A, reuşind să câştige clar toate cele trei partide disputate vineri: 35-12 cu ACS INA Sport Braşov, 27-10 cu CSŞ Dinamo Braşov şi 41-7 cu CSM Corona Braşov.

oznorCO

Apoi, cele patru câştigătoare de grupe au jucat, ieri şi astăzi, fiecare cu fiecare pentru stabilirea câştigătoarei competiţiei. CSM Ploieşti a trecut, ieri, cu 31-16 de ACS Cîtu Timişoara (locul 1 în Grupa D) şi cu 30-19 de ACS Lucian Bute Galaţi (locul 1 în Grupa B), pentru ca, astăzi, să se impună cu 22-13 (16-5) în confruntarea cu CS Viitorul Galaţi (locul 1 în Grupa C).

Echipa noastră a intrat şi în posesia a două premii individuale, Bianca Brânzaru fiind golghetera competiţiei, iar Miruna Andronache fiind declarată „cea mai bună jucătoare” a turneului.

Lotul de jucătoare folosit de tehnicianul echipei noastre în cele trei zile ale competiţiei a fost următorul: Bianca Vesel, Daria Ioaniţiu (portari) – Bianca Brînzaru, Cosmina Nedelcu, Sara Curcan, Ana Ioniţă, Daria Marin, Bianca Marin, Alexia Bratu, Miruna Andronache, Ana Maria Filip şi Alisia Alecu (jucătoare de câmp).

Start oficial şi pentru juniorii 4!

Tot în acest weekend, a debutat în campionatul judeţean organizat de Asociaţia Judeţeană de Handbal Prahova şi echipa de juniori 4 băieţi, antrenată de Gabriela Enache şi Gheorghe Puia. Cu un lot bazat inclusiv pe sportivi născuţi în 2013 şi 2014, adversarii având, cu o singură excepţie, jucători 2009 şi 2010, CSM Ploieşti a pierdut cu 31-8 (16-4) meciul din prima etapă, susţinut, ieri, la CS Orăşenesc Mizil.

Lotul de jucători folosit de cei doi tehnicieni a fost următorul: Cristian Tarcău, Gabriel Mişcă, Tudor Stan (portari), Mihnea Pandele, David Gheorghe, Iustin Dănac, Rareş Gheorghe, Robert Zamfir, Teodor Ivan, Gabriel Zamfir, Tudor Dumitrescu, Matei Pîrvu, Andrei Popa, Sebastian Călin, Nicolas Dragu şi Matei Garcea (jucători de câmp).

Campionatul judeţean rezervat băieţilor J4 are la start 6 formaţii, alături de CSM Ploieşti şi CS Orăşenesc Mizil înscriindu-se CSO Tricolorul Breaza, ACS Academia Junior şi CSŞ Ploieşti, cu două echipe.