Handbal, Junioare 3: Alexia Niţă, cea mai bună extremă stânga a Turneului Final de la Brăila!

Handbal, Junioare 3: Alexia Niţă, cea mai bună extremă stânga a Turneului Final de la Brăila!

Turneul Final al Junioarelor 3 s-a încheiat, astăzi, cu victoria indubitabilă a Coronei Braşov, care s-a impus în finala cu CSM Slatina cu 43-31 (20-9, 11-8, 12-14), iar Federaţia Română de Handbal a premiat, la final, şi cele mai bune jucătoare ale competiţiei. Printre acestea s-a numărat şi sportiva clubului nostru, Alexia Niţă, care a fost considerată „cea mai bună extremă stânga” a turneului şi a fost inclusă în „echipa competiţiei”, fiind singura jucătoare care a pătruns într-un „7” în care s-au regăsit, alături de ea, numai finaliste: două sportive de la Corona Braşov şi patru de la CSM Slatina!

Echipa Turneului Final Valoare de la Brăila a arătat astfel:

– portar – Ana Totoescu (CSM Corona Braşov);

– extremă stângă – Alexia Niţă (CSM Ploieşti);

– inter stânga – Ana Şerban (CSM Corona Braşov);

– centru – Rebeca Sîrghi (CSM Slatina);

– inter dreapta – Minodora Ancuţa (CSM Slatina);

– extremă dreapta – Sara Truşcă (CSM Slatina);

– pivot – Rebeca Sucălescu (CSM Slatina).

MVP al competiţiei a fost declarată Ana Şerban, de la campioana CSM Corona Braşov.

Echipa noastră a încheiat turneul pe locul al 5-lea, iar Alexia Niţă a marcat nu mai puţin de 26 de goluri în cele patru partide susţinute de miercuri până sâmbătă.