Echipa de handbal junioare 2 merge la Buzău pentru turul Grupei Valoare 1!

După un parcurs perfect în Seria B a Fazei Geografice, în care a avut 10 victorii în 10 meciuri şi doar două reprize încheiate la egalitate, echipa de handbal junioare 2 a CSM Ploieşti atacă, în weekend, turul Grupelor Valoare, fiind repartizată în Seria 1, alături de HC Activ CSO Plopeni şi LPS I. Balaş Soter Buzău, care o însoţesc din postura de ocupante ale locurilor 2 şi 3 în faza anterioară, şi de primele 3 clasate din Seria A: CSM Bacău, CSŞ Bacău şi CSM Galaţi. Programate de mâine până duminică, meciurile vor avea loc în Sala „LPS Buzău”, aceeaşi care a găzduit şi cele două turnee ale Fazei Geografice a Seriei B.

Cele şase formaţii pornesc cu punctele deja acumulate în compania fostelor colege de serie, aşa că fetele pregătite de Robert Comendant încep turneul de pe locul al doilea, cu 19.5 puncte în cont, având doar 0.5 puncte cedate într-o repriză încheiată la egalitate cu HC Activ CSO Plopeni. Pe primul loc al Grupei Valoare 1 este CSM Bacău, formaţie care are 20 de puncte obţinute în faţa celor de la CSŞ Bacău şi CSM Galaţi.

Programul echipei noastre este următorul:

Vineri, ora 14.40, CSM Ploieşti – CSM Galaţi

Sâmbătă, ora 15.20, CSM Ploieşti – CSM Bacău

Duminică, ora 10.00, CSŞ Bacău – CSM Ploieşti

Lotul pe care Robert Comendant va conta în turneul de la Buzău este: Bianca Voicilă, Mara Popescu (portari) – Ioana Manolache, Cristiana Blidaru, Diana Stoica, Bianca Rădulescu, Nicola Jianu, Maia Popescu, Anastasia Toma, Mădălina Iordache, Alessia Burtea, Ramona Gavrilă, Diana Manole, Alina Leescu şi Medeea Zafiris (jucătoare de câmp).

Cel de-al doilea turneu al Grupelor Valoare va avea loc în perioada 21-23 mai 2021. Primele două clasate în cele patru Grupe Valoare vor accede la Turneul Final al campionatului, programat să aibă loc în intervalul 9-13 iunie 2021.