Victorie la debut pentru echipa de baschet seniori a CSM Ploieşti: 77-52 cu ACSB Liliecii Bucureşti!

Echipa de baschet masculin seniori a CSM Ploieşti a debutat cu victorie în noul sezon al Ligii I, băieţii pregătiţi de Ionuţ Ivan şi Robert Munteanu reuşind să se impună în această după amiază, fără emoţii, scor 77-52 (25-14, 16-10, 11-15, 25-13) în faţa celor de la ACSB Liliecii Bucureşti.

La prima apariţie din acest sezon, CSM Ploieşti a avut trei oameni noi în formula de start comparativ cu sezonul trecut – Andrei Damian, Andrei Ene şi Ştefan Neagu (el a figurat în lot, dar din cauza unor probleme medicale a apărut într-un singur joc) – alături de care au rămas în primul „5” Alin Carabulea şi Călin Dumitru. Aşa cum era de aşteptat, băieţii noştri nu le-au dat prea mari speranţe adversarilor, iar până la pauză tabela arăta un liniştitor 41-24, cu Ene, Carabulea (fiecare câte 13 puncte) şi surpriza Al. Chirilă (11 puncte) principali marcatori ai echipei. Asta şi în condiţiile în care Ionuţ Ivan a apelat la rotaţie încă din primul sfert, oferindu-le tuturor jucătorilor de pe bancă minute bune.

Repriza secundă a fost ceva mai echilibrată, însă pentru Ionuţ Ivan miza a fost mai degrabă integrarea tinerilor jucători promovaţi la prima echipă, iar L. Dănescu (16 ani), A. Rogozanu (15 ani), D. Petre (15 ani) şi G. Angelian (14 ani) au intrat bine în meci, unii dintre ei reuşind, chiar, să-şi treacă în cont puncte, recuperări sau pase decisive.

Pentru CSM Ploieşti, au jucat astăzi: A. Ene (25 puncte, 1×3), A. Carabulea (21, 2×3), Al. Chirilă (19 3×3), M. Comănescu (3, 1×3), A. Rogozanu (3, 1×3), A. Damian (2), C. Dumitru (2), Şt. Neagu (2), L. Dănescu, I. Geangu, G. Angelian şi D. Petre.

Mâine dimineaţă, de la ora 10.00, tot în Sala „Olimpia”, CSM Ploieşti va disputa derbiul local cu CSU Ploieşti, formaţie care a trecut, ieri, de ACSB Liliecii Bucureşti cu scorul de 79-67. Din păcate, accesul publicului nu este permis.