Prima victorie stagională pentru echipa de volei junioare a clubului!

Prima victorie stagională pentru echipa de volei junioare a clubului!

Echipa de volei junioare a CSM Ploieşti a reuşit, astăzi, să obţină prima victorie a sezonului, după ce a trecut cu 3-1 (21-25, 25-20, 25-21, 25-17) de ASC Juvenil N.T. Braşov. După un prim set cedat pe final, căderea venind după 17-17, fetele pregătite de Robert Tvardochlib s-au mobilizat şi au fost mult mai atente în următoarele trei acte ale partidei: pe al doilea l-au câştigat relativ lejer, fără emoţii la ultimele mingi, pe al treilea şi l-au adjudecat după o revenire spectaculoasă, oaspetele conducând la un moment dat la 5 puncte, iar cel de-al patrulea şi ultimul a fost cel mai facil.

Tehnicianul echipei noastre le-a folosit, astăzi, pe: Mara Diţă, Andreea Florea, Alexandra Anton, Elena Ene, Delia Stemate, Dana Andrei, Alexandra Ilie, Maria Coşa, Denisa Voicilă, Ana Popescu şi Cristiana Săvulescu.

În etapa a IX-a, CSM Ploieşti va juca tot în Sala „Olimpia”, cu ACS Bravol Braşov, meciul fiind programat pe 16 februarie.

În acest weekend, şi echipele de volei speranţe ale clubului au avut competiţii oficiale, atât fetele, cât şi băieţii participând la turneele cu numărul 4.

Componente ale Seriei C, fetele au jucat la Bucureşti, în turneul organizat de CSŞ 5 Bucureşti la sala de sport a Şcolii Gimnaziale nr. 7, din Capitală. Elevele lui Robert Tvardochlib au pierdut cu 3-0 toate cele trei partide susţinute ieri şi astăzi în faţa celor de la CSŞ 2 Bucureşti, CSŞ 5 Bucureşti şi CS B.P. Haşdeu Buzău.

Lotul folosit în turneul de la Bucureşti a fost următorul: Ana Maria Radu, Andreea Grigore, Alexandra Matei, Ana Maria Minescu, Teodora Stoian, Cătălina Tudoroiu, Ranya Badea, Bianca Feldman, Amalia Moise, Mihaela Leontescu, Teodora Popescu şi Bianca Otto.

Repartizaţi în Seria B, băieţii pregătiţi de Adrian Moroianu au jucat în acest weekend la Buzău şi, la fel ca şi în cazul fetelor, au cedat toate confruntările cu 3-0: cu CSŞ Arcada Galaţi, CSŞ Buzău şi CSŞ Tulcea.

Tehnicianul echipei noastre a mizat pe următorul lot de jucători: Mihai Oprea, Răzvan Şerban, Andrei Tănăsescu, Valentin Oprea, Sebastian Vâlcescu, Mihai Cosma, Mihai Petculescu, Antonio Dumitru şi Alexandru Prică.

Ambele formaţii mai au de susţinut meciurile turneului cu numărul 3, pentru care vor fi în postura de gazde. Aceste turnee trebuiau să aibă loc în luna decembrie a anului trecut, dar au fost amânate din cauza unor acţiuni de selecţie organizate atunci de Federaţia Română de Volei. Turneul băieţilor va fi în perioada 15-16 februarie, iar cel al fetelor, pe 29 februarie şi 1 martie.

Galerie foto: CSM Ploieşti – ASC Juvenil N.T. Braşov 3-1