Echipa de handbal junioare 3, remiză spectaculoasă în derbiul cu CSŞ 6 Bucureşti!

Doar două dintre cele cinci echipe ale CSM Ploieşti implicate în acest moment în competiţiile organizate de FRH au avut programate meciuri în weekend, ambele la nivel de juniori 3. Băieţii au jucat sâmbătă şi au pierdut cu 21-30 (10-15) partida de pe teren propriu cu CS Olimpic Mizil, iar fetele au avut, astăzi, derbiul Seriei D, cu CSŞ 6 Bucureşti, pe care l-au încheiat nedecis, 33-33 (12-13).

Extrem de interesant a fost meciul fetelor, disputat duminică, de la ora 12.00, în Sala Tel George, pentru că aducea faţă în faţă cele două echipe cu victorii pe linie după şase etape: CSM Ploieşti şi CSŞ 6 Bucureşti. Iar fetele au oferit un joc de calitate, cu goluri frumoase, răsturnări de situaţie şi un rezultat final echitabil, stabilit în ultimele secunde de joc. Elevele lui Robert Comendant au început mai bine şi au condus cu 7-4 (minutul 12), dar oaspetele au avut un final mai bun de repriză şi au intrat în avantaj la pauză: 12-13. Partea secundă a fost mult mai spectaculoasă, pentru că s-a jucat, practic, fără apărări, ambele formaţii grăbind atacurile şi uitând, parcă, să facă şi faza defensivă. CSM Ploieşti a preluat rapid conducerea şi a avut 2-3 goluri în faţă până aproape de final, atunci când, de la 30-27, bucureştencele au reuşit să egaleze la 30. Şi, după 31-30 şi 32-31 pentru CSM, oaspetele au fost, chiar, aproape să întoarcă rezultatul: au condus cu 33-32 când mai erau 30 de secunde de joc, însă Daria Grădişteanu a restabilit egalitatea cu un şut spectaculos, aproape de vinclu, cu 7 secunde înainte să se audă sirena. Robert Comendant le-a folosit în acest meci pe: B. Voicilă – A. Burtea (6 goluri), E. Lăcuşteanu (6), D. Grădişteanu (5), M. Iordache (5), N. Jianu (5), D. Manole (5), R. Gavrilă (1), A. Toma, Cr. Blidaru şi B. Rădulescu. CSM Ploieşti ocupă primul loc al clasamentului Seriei D, iar joi va juca în deplasare cu ACS Academia Junior Ploieşti.

Băieţii pregătiţi de Ramona Ştefan au jucat sâmbătă, de la ora 14.00, la Sala Tel George, cu CS Olimpic Mizil, cedând cu 21-30 (10-15) la capătul unei partide în care au stat aproape de adversari doar până în preajma pauzei. A fost 5-4 (minutul 10), 5-8, apoi 8-9 (17) şi, după 10-11, un „sprint” al oaspeţilor până la pauză a dus tabela la 10-15.  Imediat după reluare, s-a făcut 11-21 şi lucrurile erau clare, o uşoară revenire a băieţilor noştri strângând scorul la 20-26 (minutul 48). A fost, la final 21-30, într-un meci în care pentru CSM Ploieşti au jucat: D. Ştefan, B. Nuţă – A. Dumitrache (7 goluri), R. Ciupitu (3), M. Sîrbu (3), D. Constantin (2), B. Bondarenco (2), A. Voicu (2), M. Crăciun (1), Şt. Vîlcu (1), D. Ioniţă, M. Matei, A. Muşoiu, D. Pioaru şi D. Radu.

Băieţii ocupă locul al 3-lea în clasament, cu patru victorii şi două înfrângeri, iar următorul meci îl au peste două săptămâni, pe 2 noiembrie, tot pe teren propriu, cu HC Junior BB Buzău.

Dacă echipa de juniori 1 are pauză competiţională atât la nivelul său de vârstă, cât şi în Divizia A, următoarele meciuri fiind programate la mijlocul săptămânii următoare, în schimb, junioarele 2 revin pe parchet la finalul acestei săptămâni, urmând să joace, sâmbătă, în deplasare, cu HC Activ CSO Plopeni.

Weekend-ul acesta a adus primele meciuri şi pentru echipele de minihandbal băieţi şi fete ale CSM Ploieşti, care au participat, sâmbătă, la Campionatul Judeţean de Minihandbal, organizat de Asociaţia Judeţeană de Handbal sub forma a trei turnee programate în acest final de an, cu rolul de a le oferi copiilor meciuri în perspectiva competiţiei naţionale ce va începe în luna februarie, sub egida Federaţiei Române de Handbal. Aşa cum se obişnuieşte la această categorie de vârstă, partidele s-au jucat fără a se ţine cont de scor.

Echipa de băieţi a mers la Mizil şi a făcut parte din Grupa A, alături de ACS Olimpic Mizil şi TEC Bucureşti. În celelalte două grupe s-au aflat CSO Mizil, HC Pitic Ploieşti, ACS Junior Ploieşti (Grupa B), HC BB Buzău, CS Tricolorul Breaza şi CS Brazi (Grupa C). În următoarele turnee, ce vor avea loc în noiembrie şi decembrie, grupele vor fi modificate astfel încât fiecare formaţie să întâlnească alţi adversari. Lotul folosit de Ramona Ştefan în competiţia de la Mizil a fost următorul: Şt. Răducanu, Şt. Anastasiu, Ed. Romee, Al. Stoica, Al. Pop, I. Danac, R. Iambu, T. Loba Loba, H. Marin, Al. Puiu, I. Pistrui şi D. Nedelcescu.

La rândul lor, fetele pregătite de Leonard Cristescu s-au deplasat la Câmpina, acolo unde au fost repartizate în Grupa B, alături de CSO Tricolorul Breaza, Activ CSO Plopeni, ACS Junior Ploieşti şi HC Junior Buzău, disputând în această primă etapă doar două meciuri, cu ACS Junior Ploieşti şi CSO Tricolorul Breaza. Lotul de jucătoare a fost alcătuit din: D. Gheorghe, C. Pantazi, A. Filip, A. Matei, A. Dorobăţ, B. Biota, M. Precupeţu, C. Anghelache, D. Ioaniţiu, D. Tudoran, S. Curcan, M. Andronache, A. Alecu şi B. Brînzaru.