Băieţii lui Burlacu au câştigat la Sighetu Marmaţiei şi aşteaptă veşti bune de pe Litoral!

Echipa de baschet masculin a CSM Ploieşti a reuşit să câştige şi meciul retur disputat în această săptămână în compania celor de la CSM Sighetu Marmaţiei, scor 86-64 (22-8, 19-18, 19-26, 26-12), şi aşteaptă deznodământul partidei dintre ABC Athletic Constanţa şi Ştiinţa Bucureşti pentru a afla dacă merge în Faza finală a Ligii I. Desfăşurat astăzi, începând cu ora 13.00, în Sala Liceului Tehnologic Forestier din Sighet, meciul a fost la discreţia băieţilor noştri, care au cam lămurit lucrurile încă din primul sfert, la finalul căruia tabela indica 8-22. Diferenţa a rămas la fel de consistentă şi la pauză, 41-26, „veteranii” Melnic (14 puncte), Burlacu (13) şi Santana (10) fiind principalii marcatori ai echipei noastre.

Gazdele au avut un mic reviriment în sfertul al treilea, pe care l-au câştigat cu 26-19, dar n-au avut forţa să le pună probleme ploieştenilor, care s-au desprins clar în ultima secvenţă şi s-au impus, la final, cu 86-64.

Pentru CSM Ploieşti, au jucat: Burlacu (22 puncte, 4×3), Melnic (20), Topologeanu (16), Santana (15, 1×3), Vrabie (4), Bărbuceanu (4), Arteni (3, 1×3), Tăicuţu (2), C. Dumitru, V. Dragomir şi Carabulea. Din lot a făcut parte, în premieră în acest sezon, şi Claudiu Lungu, care revine după o accidentare gravă, dar el nu a fost folosit pentru a nu risca nimic.

Cu victoria de astăzi, CSM Ploieşti urcă pe poziţia a 4-a a clasamentului Fazei semifinale, ultima care duce la Turneul final, şi are nevoie ca Ştiinţa Bucureşti să câştige, mâine, meciul din ultima etapă, de la ABC Athletic Constanţa.

Programul celorlalte trei meciuri din ultima rundă este următorul: ABC Athletic Constanţa – CSU Ştiinţa Bucureşti (vineri, ora 19.00), CN Aurel Vlaicu – CSO Voluntari (vineri, ora 15.00) şi CSM Mediaş – CS Cuza Sport Brăila (sâmbătă, ora 12.00).

Clasament: 1. Ştiinţa Bucureşti 10/3; 2. Cuza Sport Brăila 9/4; 3. CN Aurel Vlaicu 9/4; 4. CSM PLOIEŞTI 8/6; 5. CSO Voluntari 7/6; 6. ABC Athletic Constanţa 7/6; 7. CSM Sighetu Marmaţiei 3/11; 8. CSM Mediaş 0/13.