Eşec la CN Aurel Vlaicu pentru echipa de baschet, după un ultim sfert de coşmar!

Echipa de baschet masculin a CSM Ploieşti a pierdut, astăzi, cu 107-104 (23-17, 18-28, 26-37, 40-22), partida disputată în deplasare, la CN Aurel Vlaicu, din Bucureşti. Meciul contând pentru etapa a 6-a a Fazei semifinale a Ligii I a fost la îndemâna băieţilor noştri, care au făcut două sferturi, al doilea şi al treilea, foarte bune şi au intrat la ultima pauză cu un avantaj consistent, de 15 puncte: 82-67.

Ultimele zece minute au adus, însă, revirimentul gazdelor, posibil şi datorită unei rotaţii ceva mai bune, iar finalul a fost pe muchie de cuţit. De la 87-100, cu 3 minute rămase din meci, bucureştenii au reuşit un „run” de 11-0 şi au venit la 98-100 atunci când rămăseseră 60 de secunde de joc. A fost, totuşi, 101-104 când mai erau 50 de secunde, dar ploieştenii nu au mai găsit drumul spre coşul advers, iar gazdele au profitat şi au întors, incredibil, pentru un 107-104 final.

Pentru CSM Ploieşti, au jucat astăzi: Burlacu (40 puncte, 5×3), Melnic (28), Santana (13, 3×3), Crăciun (8), Topologeanu (8), Dogaru (4), Ad. Tudor (3), C. Dumitru, Carabulea, Arteni şi Vrabie.

În runda a 6-a, s-au mai înregistrat rezultatele: CSM Mediaş – CSO Voluntari 59-78, CSM Sighet – Ştiinţa Bucureşti 57-102 şi ABC Athletic Constanţa – Cuza Sport Brăila 77-70.

În etapa următoare, ultima a turului Fazei semifinale, băieţii noştri vor juca duminică, de la ora 13.00, în Sala „Olimpia”, cu CSM Sighetu Marmaţiei.