Petre Daniel Rezmiveş, locul al 4-lea la „100 metri” la Jocurile Francofoniei, de la Abidjan!

Prezent, în aceste zile, la Abidjan (Coasta de Fildeş), la Jocurile Francofoniei, atletul de la CSM Ploieşti – CS Petrolul, Petre Daniel Rezmiveş, a reuşit un rezultat foarte bun în proba lui favorită, cea de 100 metri plat. Sportivul pregătit de Robert Munteanu şi Augustin Iancu, acesta din urmă însoţindu-l la competiţia din Africa şi din postura de secretar general al Federaţiei Române de Atletism, a ocupat locul al 4-lea în finala probei, cu timpul de 10.46 secunde.

Rezmiveş a fost cel mai tânăr atlet prezent în finala de la Abidjan şi, ca un element inedit, singurul sportiv alb calificat în ultimul act al cursei de 100 metri plat. În semifinale, atletul român alergase 10.50 secunde. Finala a fost câştigată de Dylan Sicobo, din Seychelles, cu timpul de 10.33 secunde.

Petre Rezmiveş va concura şi în proba de 200 metri plat, programată miercuri (calificări) şi joi (finala).