Echipa de baschet fete „U16”, la a 6-a victorie consecutivă!

Echipa de baschet fete „U16” a CSM-CSŞ Ploieşti a reuşit, ieri, să debuteze cu dreptul în returul fazei semifinale a campionatului, câştigând cu 55-51 (15-18, 5-9, 10-6, 25-18) partida susţinută în Sala „Olimpia” în compania formaţiei LPS Alba Iulia. Relaxarea fetelor pregătite de Loredana Munteanu şi Corina Savu, provocată şi de victoria obţinută în tur pe terenul adversarelor, a făcut ca partida să fie mai dificilă decât era de aşteptat, oaspetele reuşind să conducă la pauză cu 27-20. Lucrurile s-au reglat, însă, în partea secundă, decisivă fiind revenirea din ultimul sfert, în care CSM-CSŞ Ploieşti s-a impus la 7 puncte.

Fetele noastre au un bilanţ perfect în Grupa II – A, cu 6 victorii din 6 meciuri, şi sunt ca şi calificate pentru faza finală, la care acced primele trei clasate din fiecare serie. În runda a 7-a, CSM-CSŞ Ploieşti va juca, joi, în devans, la CSŞ CSM Târgovişte.