Fără apărare, deci fără nicio şansă: CSM Ploieşti – HC Vaslui 33-39 (13-14)!

După patru rezultate bune consecutive, handbaliştii de la CSM Ploieşti au dat din nou, în această seară, peste „piaza rea” din play-out, HC Vaslui, o formaţie cel puţin ciudată, care în tur ne-a înscris 36 de goluri, apoi a mers la Focşani şi a marcat doar 19, pierzând la zece (!!!) diferenţă. Din nou, moldovenii lui Sandu Iacob au fost imposibil de „citit” de Răzvan Szopka şi colegii lui, iar la finalul celor 60 de minute de joc – o continuă cursă de urmărire pentru băieţii noştri, de fapt – oaspeţii s-au impus detaşat, cu 39-33 (14-13). O diferenţă conturată în ultimul sfert de oră şi determinată de plusul de soluţii de pe banca vizitatorilor şi, poate şi ca o rezultantă, de jocul celor două defensive: în timp ce, la noi, apărarea a fost şvaiţer, 39 de goluri fiind extrem de multe pentru un meci, în general, şi pentru unul disputat „acasă”, în special, de partea cealaltă, vasluienii au fost aproape de cele circa 30 de goluri încasate meci de meci în acest play-out.

Aşa cum spuneam, partida a fost o cursă de urmărire pentru ploieşteni, pentru că oaspeţii au condus încă din debut şi au avut 1-2 goluri în faţă până aproape de finalul primei părţi. Doar în ultimele cinci minute, după un parţial de 3-0, CSM-ul a trecut de la 10-12 la 13-12, conducând pentru prima şi ultima dată în meci, dar la pauză s-a intrat tot cu moldovenii în avantaj, 13-14, după contraatacul extremei de neoprit, Alin Roşu.

În repriza secundă, chinul a continuat, dar, de la 1-2 goluri, ecartul a început să urce la 3 în câteva rânduri. Elevii lui Dragoş Dobrescu au mai fost în meci la 19-20 (minutul 40) şi au mai avut ceva speranţe când au înscris prin Botezatu în dublă inferioritate numerică, pentru 20-22 (minutul 42). Vasluienii s-au desprins, apoi, la cinci goluri, 21-26 (minutul 45) şi n-au mai avut emoţii până la final, 13 goluri marcate în ultimele 15 minute fiind un bilanţ care nu avea cum să nu le garanteze victoria!

Pentru băieţii noştri, lucrurile încep să se complice cu doar patru etape rămase de jucat din play-out, pe lângă cele trei puncte obligatorii din meciul de miercuri, din „Olimpia”, cu Danubius Galaţi, fiind necesare încă două victorii (varianta ideală) pentru evitarea retrogradării directe. Asta cu atât mai mult cu cât, exceptând Galaţiul, cam oricine poate să învingă pe oricine în acest play-out, rezultatele… ciudate începând deja să apară.

CSM Ploieşti – HC Vaslui 33-39 (13-14)

Sala: „Olimpia”. Spectatori: 400.

CSM Ploieşti: Szopka – Botezatu (5 goluri), Capotă (7), Turcu (6, 3 din „7 metri”), Zamfir (3), Dediu (7), Al. Farcaş (1). Au mai jucat: Antonaru, Rotaru – Mihoci, Tărîţă (3 goluri), Stăncioiu (2). Antrenor: Dragoş Dobrescu.

HC Vaslui: Pralea – Cotinghiu (1 gol), Hrimiuc (7), Anton (1), Hagiu (5, 1 din „7 metri”), M. Sandu (1), Roşu (10, 2 din „7 metri”). Au mai evoluat: T. Stănescu – M. Bujor (4 goluri), G. Bujor (5, 1 din „7 metri”), Barac, Polocoşer (4), Soare (1, 1 din „7 metri”).

Arbitri: Marius Pintea (Cluj) şi Marcel Sas (Bihor).

Observator FRH: Viorel Dobre (Bucureşti).

Aruncări de la „7 metri”: 4/1 ratată (Turcu) – 5/0 ratate.

Eliminări „2 minute”: 5 (Mihoci, Al. Farcaş – 2, Zamfir, Dediu) – 7 (A. Roşu, M. Sandu – 2, Hagiu, G. Bujor – 2).

Play-out, Etapa a VI-a

Danubius Galaţi – Energia Târgu Jiu 25-30 (16-13)

CSM Focşani – Minaur Baia Mare 39-35 (16-14)

Clasament play-out

1. Energia Târgu Jiu – 34 puncte

2. Minaur Baia Mare – 29 puncte