Învinşi din nou „la mustaţă”!

Handbaliştii de la CSM Ploieşti au pierdut, în această seară, în ultima deplasare din sezonul regulat, pe terenul nou-promovatei HC Adrian Petrea Reşiţa, cu scorul de 27-26 (16-12). Într-o confruntare cu miză mare pentru gazde, care aveau nevoie de o victorie pentru a-şi asigura prezenţa matematică în play-off, elevii lui Dragoş Dobrescu au oferit o replică bună şi le-au dat mari emoţii adversarilor, care s-au impus, până la urmă, la un singur gol, aşa cum o făcuseră şi în partida tur, de la Ploieşti.

CSM Ploieşti a început bine meciul şi a condus pe tabelă în primul sfert de oră până la 8-9, când gazdele au reuşit două goluri la rând şi au trecut în faţă. A fost, imediat, 10-10, dar au venit alte patru goluri consecutive ale reşiţenilor şi ecartul de patru goluri s-a menţinut până la pauză: 16-12. După reluare, s-a făcut 17-12 şi părea că echilibrul e greu de restabilit, dar a fost rândul băieţilor noştri să „lege” patru goluri şi să vină la 17-16 (minutul 35). Curând avea să se restabilească egalitatea, 18-18, şi, chiar, CSM-ul să treacă în avantaj: 19-20 (minutul 42). Un „parţial” de 4-1 al amfitrionilor a dus tabela la 23-21 (minutul 49), după care, până la final, s-a mers „gol-gol”, ploieştenii nereuşind decât să vină la un singur punct în spatele adversarilor, fără a izbuti să egaleze.

Staff-ul tehnic al echipei noastre a rulat aproape tot lotul deplasat la Reşiţa, singurul care a rămas pe bancă fiind extrema Bogdan Năstase, şi ar fi de remarcat apariţiile promiţătoare ale lui Victor Hoinaru (6 goluri) şi Andrei Hodorogea (2 goluri), care au dovedit că pot fi soluţii în perspectiva play-out-ului.

În ultima etapă a sezonului regulat, CSM Ploieşti va întâlni liderul Dinamo, data la care se va disputa partida fiind incertă în acest moment.

HC Adrian Petrea Reșița – CSM Ploiești 27-26 (16-12)

Sala: „Polivalentă”, Reșița. Spectatori: 1.000.

Adrian Petrea Reșița: Tevzadze, Drăghici, Sămînță – Vaidasigan 14 goluri, Trifkovic 5, Bahan 3, Dospinescu 2, Ignat 1, Rohozneanu 1, Pîrîianu 1, Starchenko, Popovici, Lela, Huta, Rugaci, Heimbach. Antrenor: Adrian Petrea.

CSM Ploiești: Szopka, Rotaru, Antonaru – Hoinaru 6, Turcu 4, Dediu 4, Al. Farcaș 3, Tărîță 3, Hodorogea 2, Capotă 2, Mihoci 1, Stăncioiu 1, Zamfir, Năstase. Antrenor: Dragoș Dobrescu.

Arbitri: Mihai Pârvu și Alin Stamatoiu (ambii din București).

Observator FRH: Ioan Chira (Maramureș).