CSM Ploieşti, 7 medalii la Cupa României şi Campionatele Naţionale Ne Waza la judo seniori!

În perioada 8-10 aprilie, Sala „Nato” a Hotelului Piatra Mare din Poiana Braşov a găzduit Finala Cupei României şi Finala Campionatelor Naţionale Ne Waza (lupta la sol) de judo seniori.

La Cupa României, au participat 137 de sportivi reprezentând peste 40 de cluburi din ţară, iar reprezentanţii CSM Ploieşti au reuşit să obţină cinci medalii – două de argint şi trei de bronz – şi un loc V, după cum urmează:

– Locul II – Răzvan Onofrei (-90 kg) şi Fabian Munteanu (+100 kg);

– Locul III – Georgiana Tuţică (-48 kg), Ioana Iosub (-70 kg) şi Andrei Căpăţână (-66 kg);

– Locul V – Codruţa Lungu (-48 kg).

La finala Campionatelor Naţionale Ne Waza au participat 97 de sportivi de la peste 35 de cluburi din ţară, iar reprezentanţii CSM Ploieşti au obţinut două medalii: una de aur şi una de bronz. Locul I şi titlul de campion naţional a fost câştigat de Andrei Căpăţână la -66 kg, iar locul al III-lea a fost cucerit de Ioana Iosub, la -70 kg.

Sportivii de la CSM Ploieşti sunt pregătiţi de Gheorghe Savu (coordonator) şi Mihai Trandafirescu.