CSM Bucureşti a câştigat Memorialul „Ciprian Vidroiu”!

Sâmbătă şi duminică, Sala Sporturilor „Olimpia” a găzduit cea de-a IV-a ediţie a Memorialului „Ciprian Vidroiu”, competiţie rezervată, în acest an, junioarelor IV, şi organizată de CSM Ploieşti, cu sprijinul tuturor celor care l-au cunoscut pe fostul portar.

Clubul nostru a invitat echipele CSM Bucureşti, HC OK Oneşti şi CS Dinamo Braşov, programul turneului prevăzând partide „fiecare cu fiecare”, ce au avut loc sâmbătă după amiază şi duminică dimineaţă. Câştigătoarea competiţiei a fost CSM Bucureşti, care s-a impus în meciul decisiv cu CSM Ploieşti cu scorul de 18-16, astfel că elevele lui Robert Comendant au ocupat poziţia secundă în clasamentul final. Pe ultima treaptă a podiumului s-a situat HC Oneşti, iar CS Dinamo Braşov a venit pe 4. Rezultatele echipei noastre în celelalte două partide au fost 16-15 cu HC Oneşti şi 17-10 cu CS Dinamo Braşov.

Întreaga competiţie a fost onorată cu prezenţa de părinţii lui Ciprian, Dorina şi Gheorghe Vidroiu, tatăl fostului handbalist oferind şi premiul de „cel mai bun portar” tinerei Ştefania Andreea, de la CSM Bucureşti. Celelalte premii au fost decernate de coordonatorul secţiei de handbal feminin de la CSM Ploieşti, Emilian Teodorescu, şi de foşti colegi ai lui Ciprian, Răzvan Gheorghiu, Robert Comendant şi Sebastian Popescu.

Sâmbătă seară, a avut loc şi un meci demonstrativ al generaţiei „1978-1979” a Grupului Şcolar „1 Mai” Ploieşti, pregătită de Mircea Anton, din care regretatul Ciprian Vidroiu a făcut parte. Ciprian a fost portar în cadrul echipei de handbal a Grupului Şcolar „1 Mai” Ploieşti şi a decedat la vârsta de doar 17 ani, din cauza unor probleme medicale. Tragicul eveniment s-a petrecut chiar înaintea unui meci pe care echipa urma să-l susţină în cadrul unui turneu de la Brăila.

 

Lotul de jucătoare CSM Ploieşti:

 

Neagu Mihaela, Floroiu Andreea, Grădişteanu Daria, Stoica Ştefania, Mihalache Mara, Şerban Andra, Stanciu Beatrice, Jilăveanu Diana, Profirescu Carla, Podărescu Cornelia, Alexandru Ana-Maria, Gheorghe Viorica, Manolache Ioana-Iulia, Andrei Bianca, Niţă Maria, Simion Nicoleta, Jianu Nicola şi Rădoi Antonia.

Leave a Reply

Your email address will not be published.