Denisa Ungureanu, bronz la Cupa Europeană de juniori „U21”!

În perioada 21-23 august, Sala Sporturilor din Deva a găzduit Cupa Europeană la juniori „U21”, la care au participat 200 de sportivi din 22 de ţări din Europa, Africa şi America.

Sportivii de la CSM-CFR-CSŞ Ploieşti au obţinut o medalie de bronz prin Denisa Ungureanu, la 48 kg, şi două locuri VII, prin Cătălina Şchiopu (52 kg) şi Marian Tănase (60 kg). Denisa a învins-o pe Leyla Aliyeva în primul tur, apoi a pierdut în semifinală în faţa medaliatei cu argint, Beata Guszak (Croaţia), pentru ca, în meciul pentru bronz, să treacă de Renata Zchova, din Cehia. Câştigătoare a fost englezoaica Kelly Staddon, iar al doilea loc trei i-a revenit Anei Budescu, din Republica Moldova.

După această competiţie, sportivii ploieşteni participă la un stagiu internaţional de pregătire, alături de alţi 200 de judoka.

Sportivii de la CSM-CFR-CSŞ Ploieşti sunt pregătiţi de Gheorgha Savu (coordonator) şi Mihai Trandafirescu.