Victorie grea în faţa Focşaniului: 33-28 (15-14)!

Handbaliştii de la CSM Ploieşti au reuşit să câştige turneul pe care l-au organizat, în acest weekend, în Sala Sporturilor Olimpia, după ce au obţinut două victorii în faţa celor două formaţii invitate, CSU Galaţi şi CSM Focşani 2007. În această dimineaţă, în finala ad-hoc a întrecerii, elevii lui Ion Nicolae şi Dragoş Dobrescu s-au impus în faţa focşănenilor cu 33-28 (15-14), la capătul unei partide în care, la fel ca în prima zi, adversarii au compensat lipsa unor individualităţi printr-o agresivitate impresionantă pentru un simplu amical. S-a jucat aprig, s-a lăsat cu… tricouri rupte, s-au înscris goluri multe şi frumoase, aşa că publicul a avut ce vedea, chiar dacă s-au confruntat două formaţii care au combătut, în sezonul trecut, în Divizia A.

Tehnicienii CSM-ului n-au putut conta astăzi pe Bogdan Botezatu şi Milan Rasic, ambii cu accidentări la glezne după meciul de ieri cu CSU Galaţi, aşa că rotaţia a fost mai mică şi, de aici, a sporit şi gradul de dificultate al partidei. Focşaniul a stat aproape timp de 50 de minute, reuşind să revină după 12-7 (minutul 21) şi 13-8 (minutul 23) pentru CSM şi chiar să conducă în câteva rânduri: 15-16 (minutul 32) sau 19-21 (minutul 40). Desprinderea echipei noastre s-a produs în ultimele zece minute, atunci când, de la 25-25, au urmat două reuşite ale gemenilor Alexandru şi Răzvan Farcaş şi un gol pe contraatac al lui Tărîţă. Oaspeţii au cedat, s-au făcut, chiar, şase goluri pe tabelă – 33-27 – dar ultimul gol le-a aparţinut focşănenilor, din „7 metri”, iar tabela a indicat, la final, 33-28.

Pentru CSM Ploieşti urmează o săptămână pentru care nu s-a stabilit, deocamdată, un program de jocuri amicale, purtându-se însă discuţii în acest sens.

CSM Ploieşti – CSM Focşani 2007 33-28 (15-14)

Sala: „Olimpia”, Ploieşti. Spectatori: 100.

CSM Ploieşti: Antonaru – Tărîţă (5 goluri), R. Farcaş (7, 1 din „7 metri”), Dragnea (7), Zamfir (1), Turcu (7), Stăncioiu (2). Au mai jucat: Szopka, M. Dumitru – Capotă, Al. Farcaş (4, 1 din „7 metri”), Hoinaru. Director tehnic: Ion Nicolae. Antrenor principal: Dragoş Dobrescu.

CSM Focşani: Marocico – R. Năstăsie (4 goluri), Eros (4), S. Rotaru (3), Voinea (1), Smeu (1), R. Popa (7). Au mai evoluat: Rusu – Cadar (2), Gramatic, Ragea (3), Nelu (2), Neaţă (1), Mocanu, Al. Ştefan. Antrenor: Viorel Ciubotaru.

Aruncări „7 metri”: 3/1 ratată – 4/0 ratate.

Eliminări „2 minute”: 5 (R. Farcaş – 2, Turcu, Capotă, Dragnea) – 5 (S. Rotaru, Smeu – 3, R.Năstăsie).