Băieţii au învins din nou Galaţiul: 31-26 (17-15)!

Handbaliştii de la CSM Ploieşti au câştigat, în această seară, primul lor meci din cadrul turneului organizat în Sala Sporturilor Olimpia, la care mai participă CSU Galaţi şi CSM Focşani, formaţii pe care le-au întâlnit şi în sezonul trecut al Diviziei A, dar cu care se vor confrunta şi în următorul an, în Liga Naţională.

A fost 31-26 (17-15) pentru ploieşteni la capătul unei dispute plăcute, cu ritm bun, în care ambele staff-uri tehnice au vizat atât integrarea jucătorilor transferaţi în această vară, cât şi punerea la punct a detaliilor tehnico-tactice în perspectiva unui sezon până la al cărui start mai sunt doar două săptămâni. Oaspeţii au dat o replică ceva mai bună decât în urmă cu 15 zile, când pierdeau la Blejoi cu 35-25, dar nu au ţinut ritmul decât în primul sfert de oră, în care au şi condus în mai multe rânduri: 1-3 (minutul 4), 4-5 (8) sau 6-8 (12). Au urmat, însă, patru goluri ale CSM-ului şi, după 10-8 (minutul 17), jocul a curs în favoarea băieţilor noştri.

A fost 17-15 la pauză, 22-20 (40), 25-22 (47) şi, după încă o serie de patru goluri ploieştene, 29-22 (53). Deşi diferenţa de pe tabelă clarificase lucrurile, finalul a fost ceva mai încrâncenat, în cele două tabere adunându-se eliminările, iar gălăţeanul Ciobanu fiind chiar eliminat în urma unui cartonaş roşu primit după ce l-a înjurat pe arbitrul Adrian Vasile.

Mâine dimineaţă, de la ora 11.00, se va disputa un fel de finală a turneului, între CSM Ploieşti şi CSM Focşani 2007, adversarii băieţilor noştri câştigând, la rându-le, astăzi, cu 26-25 (14-14) partida cu CSU Galaţi.

CSM Ploieşti – CSU Galaţi 31-26 (17-15)

Sala: „Olimpia”, Ploieşti. Spectatori: 50.

CSM Ploieşti: Szopka – Tărîţă (4 goluri), Dragnea (3), Capotă (5), Rasic (2), Zamfir, Al. Farcaş (3, 2 din „7 metri”). Au mai jucat: Antonaru, M. Dumitru, Rotaru – Turcu (2), R. Farcaş (3, 1 din „7 metri”), Hoinaru (1), Botezatu (4), Stăncioiu (3), Mihoci (1). Director tehnic: Ion Nicolae. Antrenor principal: Dragoş Dobrescu.

CSU Galaţi: Fuică – Niţu, Lăpuşneanu (4 goluri), M. Dospinescu (2), Prună, Ad. Cristescu (6), Şahîn (5). Au mai evoluat: Andronic, Drenceanu – Al. Ciobanu (1), Frangulea, R. Burlacu (1), T. Savu (3, 2 din „7 metri”), Poteră (1), A. Grigore (1), Udriştoiu (2). Antrenor: Mihai Pantea.

Statisticile partidei

Aruncări „7 metri”: 3/0 ratate – 2/0 ratate.

Eliminări „2 minute”: 6 (Zamfir – 2, Rasic, Al. Farcaş, Capotă, Hoinaru) – 5 (Ad. Cristescu, Şahîn, Dospinescu, A. Grigore, Frangulea).

Cartonaş roşu: Al. Ciobanu (minutul 50).