Elena Şerban şi Cătălina Preda, locul al 6-lea la Universiada de la Gwangju!

Echipa naţională universitară de handbal a României a încheiat pe locul al 6-lea al clasamentului Universiada de la  Gwangju, după ce a pierdut în această dimineaţă partida pentru locurile 5-6, cu naţionala similară a Braziliei.

Româncele au ocupat locul al 3-lea în Grupa A după ce au remizat în ultima partidă, cu Coreea de Sud (25-25, după 10-15 la pauză), iar astăzi au cedat cu 20-22 (11-11) în faţa braziliencelor. În meciul cu Coreea de Sud, Elena Şerban nu a evoluat deloc, iar Cătălina Preda a prins 15 minute, pentru ca, astăzi, cu Brazilia, Şerban să bifeze 15 minute, timp în care a avut 3 intervenţii bune, iar Preda să aibă cea mai bună evoluţie a sa din turneu, cu 30 de minute pe teren şi 4 goluri marcate.

Cele două handbaliste sunt aşteptate la antrenamentele echipei de club spre sfârşitul acestei săptămâni, cel mai probabil joi.