Handbaliştii de la CSM Ploieşti, show total la despărţirea de Divizia A!

Handbaliştii de la CSM Ploieşti au făcut spectacol, astăzi, la ultimul meci jucat în Divizia A, în compania formaţiei LPS Piatra Neamţ. Elevii cuplului Ion Nicolae – Dragoş Dobrescu au câştigat fără emoţii, scor 39-23 (21-10), partida cu oaspeţii moldoveni, alegând, în multe momente, să-şi distreze suporterii prin câteva combinaţii de mare efect, „aerienele” fiind la modă, în această după-amiază, în Sala „Olimpia”.

Jocul a fost echilibrat doar în primele minute, mergându-se „cap la cap” până la 3-3 (5), după care o serie de opt goluri ploieştene a lămurit cine este şeful pe parchet: 11-3 (minutul 16). Diferenţa a crescut constant şi în continuare, „de vină” fiind în principal tânărul Hodorogea, care a reuşit cinci goluri pe contraatac după intercepţii „de manual”, dar şi nou-intratul Hoinaru, care a înscris de patru ori în mai puţin de un sfert de oră. Apărarea a mers, şi ea, bine, aşa că la pauză era 21-10, scor ce anunţa spectacol în partea secundă.

Iar în repriza a doua chiar a fost handbal „la liber”: goluri multe, vreo 3-4 „aeriene” ale CSM-ului, parade spectaculoase ale portarilor Rotaru, respectiv Calistru şi o diferenţă ce a crescut pe tabelă până la un maxim de 20 de goluri (35-15, în minutul 52 şi 36-16, în minutul 53). La CSM Ploieşti a intrat chiar şi accidentatul Bogdan Năstase, care a încercat să transforme singura aruncare de la „7 metri” a echipei sale în acest meci, însă şutul s-a dus mult peste poartă. S-a încheiat 39-23, iar după ultimul fluier dopurile sticlelor de şampanie au zburat prin aer, handbaliştii „stropind” astfel o promovare pe care, prin bilanţul aproape perfect – 25 de victorii şi o singură înfrângere – au făcut-o să pară „floare la ureche”.

Mai trebuie spus că, înaintea partidei, conducerea clubului CSM Ploieşti i-a premiat pe boxerii care au obţinut rezultate remarcabile în ultima vreme – vicecampionul european de juniori Alberto Biro (75 kg), respectiv „aurul” şi „argintul” de la Cupa României pentru cadeţi, Toni Bogdan Ioniţă şi Alexandru Cotigă -, cei trei primind genţi cu echipament sportiv.

CSM Ploieşti – LPS Piatra Neamţ 39-23 (21-10)

Sala: „Olimpia”, Ploieşti. Spectatori: 300.

CSM Ploieşti: M. Dumitru -Tărîţă (2 goluri), Botezatu (4), D. Sava, Gh. Roman (3), Zamfir (2), Hodorogea (9). Au mai jucat: D. Rotaru – Turcu (2), Hoinaru (6), Budui (4), Cârstea (2), Stăncioiu (3), Mihoci (1), Macovei (1), B. Năstase. Director tehnic: Ion Nicolae. Antrenor principal: Dragoş Dobrescu.

LPS Piatra Neamţ: Popa – Barbălată, Bursuc (3 goluri), Bărbulescu (1), Usturoi (1), Ciocoiu, Bustihan (1). Au mai evoluat: Calistru – Dascălu (1), Bibirig (3, 1 din „7 metri”), Balcanu (6), Chirilă (5, 1 din „7 metri”), Lascovici (2). Antrenor: Stelian Bursuc.

Arbitri: Attila Albert şi Marius Costin (Covasna).

Aruncări „7 metri”: 1/1 ratată – 2/0ratate.

Eliminări „2 minute”: 3 (Roman, Macovei, Cârstea) – 1 (Bibirig).