Greu fără soluţii la „9 metri”: CSM Ploieşti – SCM Craiova 20-26 (10-14)!

Handbalistele pregătite de Goran Kurtes şi-au diminuat considerabil şansele de a lupta pentru locurile 5-6 în Liga Naţională, după ce au pierdut, în această după-amiază, prima partidă din seria cu SCM Craiova. Oaspetele s-au impus cu 26-20 (14-10), profitând din plin de problemele de efectiv ale CSM-ului, în special de la linia de „9 metri”, acolo unde au lipsit, accidentate, Daciana Balaban şi Alla Sheiko.

Meciul a fost echilibrat doar în primele 20 de minute, cele două formaţii alternând la conducere până la 5-5, asta şi datorită celor patru intervenţii adunate rapid de Elena Şerban, prima chiar la un „7 metri” executat de Tiron. Aceeaşi Tiron, ajutată de Eidem şi Ianaşi, a desprins Craiova la 8-5, obligându-l pe Goran Kurtes să solicite time-out, fără, însă, ca indicaţiile să aibă efect. A fost 6-8 (gol Ana Gherman), dar au venit alte trei goluri ale SCM-ului şi, în minutul 24, tabela indica 6-11. „Căpitanul” Ana Gherman a încercat să-şi ţină echipa în meci, înscriind încă două goluri, dar la cabine s-a intrat la 10-14, vizitatoarele punctând prin Apipie cu trei secunde înainte de pauză.

În repriza secundă, în ciuda numeroaselor permutări încercate de Goran Kurtes cu scopul de a aduce ceva nou la linia de „9 metri”, extremele Oana Ionescu şi Cătălina Preda fiind aduse în centru, CSM-ul nu a reuşit să reducă diferenţa de pe tabelă la mai puţin de patru goluri. A fost 12-16, 13-17, 14-18, dar şi un maxim de şapte goluri – 15-22, 16-23, 17-24 şi 19-26 -, iar tabela s-a fixat, la final, la 20-26, după o ultimă reuşită a aceleiaşi Ana Gherman.

SCM Craiova conduce, aşadar, cu 1-0 după prima partidă, iar duelul se mută acum în Oltenia, meciul al 2-lea fiind programat sâmbătă, de la ora 17.30. În cazul în care CSM Ploieşti va egala situaţia, întâlnirea decisivă va avea loc luni, de la aceeaşi oră, 17.30.

În cealaltă confruntare din zona locurilor 5-8, Dunărea Brăila a câştigat, astăzi, cu 25-23, meciul de pe teren propriu cu HC Zalău.

CSM Ploieşti – SCM Craiova 20-26 (10-14)

Sala: „Olimpia”, Ploieşti. Spectatori: 300.

CSM Ploieşti: Şerban, A. Dumitru – Ana Gherman (6 goluri), Chiricuţă (4, 3 din „7 metri”), O. Ionescu (3), I. Dinu (3), C. Preda (2), A. Toth (2), Burtea Shutska, Vlaskalic, Vasilescu, Gărăcel. Antrenor: Goran Kurtes.

SCM Craiova: I. Munteanu – Eidem (5 goluri), Cioaric (4), Tiron (4), Ianaşi (4, 3 din „7 metri”), Tănăsie (2), Al. Georgescu (2), Apipie (1), Zamfirescu (1), Florica (1, 1 din „7 metri”), Lazarin (1), Amariei (1), Tomescu, Şelaru, Florea. Antrenor: Aurelian Roşca.

Arbitri: Sebastian Mârza şi Cristian Nedelea (Cluj Napoca).

Observator FRH: Viorel Dobre (Bucureşti).

Aruncări „7 metri”: 4/1 ratată (Chiricuţă) – 6/2 ratate (Tiron, Ianaşi).

Eliminări „2 minute”: 5 (Toth, Ionescu, Gherman, Chiricuţă, Dinu) – 2 (Georgescu, Tomescu).