Andreea Chiţu, argint la Grand Slam Baku!

În perioada 8-10 mai, în Azerbaidjan, a avut loc Grand Slam Baku, competiţie la care au participat 354 judoka din 48 de ţări. Printre aceştia s-a numărat şi sportiva legitimată la CS Steaua – CSM Ploieşti, Andreea Chiţu, care a reuşit să câştige medalia de argint la categoria 52 kg.

Ea le-a învins, pe rând, pe Haanah Trotter (Australia), Distria Krasniq (Kosovo) şi, în semifinală, pe Priscilla Gneto (Franţa) şi a pierdut finala cu brazilianca Erika Miranda, ratând, totodată, şansa de a rămâne pe locul al doilea în clasamentul mondial. Medalia de argint i-a adus Andreei 300 de puncte în ierarhia mondială, în care a coborât, însă, pe ultima treaptă a podiumului.

La categoria 48 kg, Violeta Dumitru a fost învinsă în primul tur de către Laetitia Payet (Franţa).