Liga Naţională, am venit!

Cu două etape înaintea finalului campionatului, handbaliştii de la CSM Ploieşti au putut sărbători, astăzi, promovarea matematică în Liga Naţională. Gheorghe Roman şi colegii lui au trei puncte avans faţă de HC Argeş, un meci mai puţin disputat şi avantajul rezultatelor directe, asta ca să nu mai vorbim de faptul că, în ultimele două runde, vor da piept cu Vicov Bucovina şi LPS Piatra Neamţ, formaţii din subsolul clasamentului care nu au cum să le pună probleme.

Astăzi, partida cu „lanterna” Seriei A, CSU Târgovişte, a fost mai uşoară decât un antrenament, golurile curgând în poarta oaspeţilor indiferent de formula pe care tehnicienii noştri au trimis-o pe teren. La o asemenea diferenţă de valoare, n-ar fi de consemnat decât modul în care a scurs scorul: 4-0 (minutul 4), 7-2 (minutul 9), 16-2 (minutul 22), 20-4 (pauză), 24-4 (minutul 37), 30-7 (minutul 44), 35-9 (minutul 50), 43-13 (minutul 60).

Ar mai fi de remarcat câteva aspecte: faptul că tehnicienii noştri au încercat să împartă echitabil minutele tuturor jucătorilor folosiţi, situaţiile inedite de a nu se acorda nicio eliminare de „2 minute” şi de a nu consemna nicio aruncare de la „7 metri” în contul CSM-ului, precum şi câteva performanţe individuale, precum cele 6 goluri ale tânărului Hodorogea ori faptul că Gheorghe Roman a înscris nu mai puţin de şapte goluri în ultimele zece minute ale confruntării.

Pentru CSM Ploieşti urmează, peste două săptămâni, deplasarea din Moldova, pentru jocul cu Vicov Bucovina, apoi, în ultimul weekend din mai, partida cu LPS Piatra Neamţ, prin care se despart de Divizia A.

CSM Ploieşti – CSU Târgovişte 43-13 (20-4)

Sala: „Olimpia”, Ploieşti. Spectatori: 100.

CSM Ploieşti: M. Dumitru – Tărîţă (3 goluri), Botezatu (4), D. Sava (4), Hoinaru (4), Gh. Roman (8), Hodorogea (6). Au mai jucat: D. Rotaru – Stăncioiu (6), Zamfir (3), S. Cîrstea (3), Mihoci, Turcu (2). Director tehnic: Ion Nicolae. Antrenor principal: Dragoş Dobrescu.

CSU Târgovişte: S. Vasilescu – I. Neagu, Cladoveanu (3 goluri), L. Tănase (1), D. Dumitrescu (4), Ad. Ionescu (3, 1 din „7 metri”), Miclea (2). Au mai evoluat: Tănase – Fl. Neacşu, Al. Matei, D. Cîrstea, Şerbănescu, A. Tănase, Moşteanu. Antrenor: Aurel Iancu.

Arbitri: Alin Borugă şi Cristian Mara (Bucureşti).

Aruncări „7 metri”: 0 – 1/0 ratate.

Eliminări „2 minute”: 0 – 0.